Haber

ABD: Üst düzey IŞİD’li Suriye’de düzenlenen hava saldırısında öldü

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM) dün bir açıklama yaparak üst düzey bir IŞİD’linin Suriye’de düzenledikleri hava saldırısında öldüğünü duyurdu.

CENTCOM’un X (eski adıyla Twitter) sosyal medya hesabından 19 Haziran Çarşamba günü yapılan paylaşımda, “16 Haziran’da, ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı Suriye’de bir hava saldırısı düzenleyerek üst düzey IŞİD yetkilisi ve kolaylaştırıcısı olan Usamah Jamal Muhammad Ibrahim al-Janabi’yi öldürmüştür” ifadeleri kullanıldı.

‘SALDIRIDA SİVİLLERİN ZARAR GÖRDÜĞÜNE İLİŞKİN BİR EMARE YOK’

Söz konusu IŞİD’linin öldürülmesinin ‘IŞİD’in terör saldırılarına kaynak sağlama ve bu saldırıları düzenleme kabiliyetini sekteye uğratacağını’ belirten CENTCOM, açıklamasında ayrıca şu ifadelere yer verdi: “CENTCOM, bölgedeki müttefik ve ortaklarıyla birlikte IŞİD’in operayonel kapasitesini bozmak ve kalıcı bir şekilde yenildiklerinden emin olmak için operasyonlar gerçekleştirmeye devam edecektir. Saldırıda herhangi bir sivilin zarar gördüğüne ilişkin herhangi bir emare bulunmamaktadır.”

CNN International’ın paylaştığı bilgilere göre, CENTCOM ve bölgedeki ortakları Ocak-Mart 2024 döneminde Suriye’de yedi IŞİD’liyi öldürdü, 27 IŞİD’liyi gözaltına aldı. Aynı dönemde Irak’ta 11 IŞİD’li öldürüldü, 36 IŞİD’li gözaltına alındı.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

haber-osmancik.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu