Haber

ABD’nin Hawaii eyaletindeki orman yangınlarında ölü sayısı 96’ya yükseldi

ABD’nin Hawaii eyaletinde çıkan orman yangınlarında hayatını kaybedenlerin sayısı 96’ya yükseldi.

CNN’in haberine göre Maui Bölge Yönetimi, Büyük Ada ve Maui Adası’nda devam eden orman yangınlarındaki son duruma ilişkin açıklama yaptı.

Açıklamada, yangınlar nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısının 96’ya yükseldiği belirtildi.

tropikal fırtına bekleniyor

Ulusal Kasırga Merkezi’nden (NHC) yapılan açıklamada, Doğu Pasifik’in en batı kesiminde “tropikal çöküntü” oluştuğu ve Hawaii’nin güneyinden tropikal fırtına olarak geçmesinin beklendiği kaydedildi.

Ulusal Hava Durumu Servisi (NWS), yangının bölgede hızla yayılmasına etkili bir şekilde neden olan Dora Kasırgası gibi fırtınanın Hawaii’nin güneyinden geçeceği varsayılmasına rağmen rüzgarların çok daha zayıf olacağını iddia ettiklerini açıkladı.

ABD’de son 100 yılda en çok can alan orman yangını

İtfaiye Şefi Lori Moore-Merrell dün yaptığı açıklamada, Hawaii’deki ölü sayısının 85 kişinin hayatını kaybettiği 2018 Kaliforniya yangınlarını geçtiğini söyledi.

Moore-Merrell, “Hawaii’deki yangınlar, ABD’de son 100 yılda çıkan en ölümcül orman yangınları oldu” dedi. dedi.

Maui Polis Şefi John Pelletier, ölenlerden yalnızca ikisinin kimliğinin tespit edilebildiğini kaydetti.

Arama kurtarma çalışmalarını bir an önce yürütmek istediklerini belirten Pelletier, “Ancak şu ana kadar yangın bölgesinin sadece yüzde 3’ünü köpeklerle arayabildik.” dedi.

ABD Başkanı Joe Biden, yangın nedeniyle Maui’yi “afet bölgesi” ilan etti.

Yangın alarmları çalışmadı

Yangınlar sırasında Maui adasının her yerine yerleştirilen 80 afet uyarı sireninden hiçbirinin çalışmadığı ortaya çıktı.

Hawaii Acil Durum İdaresi Ajansı sözcüsü Adam Weintraub yaptığı açıklamada, sirenlerin hiçbirinin aktif olmadığını söyledi.

Weintraub, yangınlar sırasında cep telefonlarına uyarı notlarının gönderildiğini, radyo ve televizyon aracılığıyla uyarıların yapıldığını ancak elektrik olmadığı için bölge halkının bu uyarıların hiçbirini alamadığını belirtti.

sulusarayhaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
soğanlık evden eve nakliyat
eşya depolama
Başa dön tuşu