Haber

Aheng-i Ruhani sergisi Esenler’de açıldı

54 eserden oluşan Aheng-i Ruhani sergisi Esenler’de açıldı

İSTANBUL – Osmanlı padişahlarını, Anadolu komutanlarını tasvir eden yağlı boya tablolar, kadife üzerine çeşitli bitki ve hayvan görünümleri ile Esma-ül Hüsna, ayet ve şiirlerin yer aldığı çizgi tablolardan oluşan ‘Aheng-i Rühani Resim ve Hat Sergisi’ Esenler’de açıldı. hadisler. Tamamlandı.

Esenler Belediyesi, fotoğraf ve karikatür çalışmalarının oluşturulduğu ‘Aheng-i Rühani’ adlı fotoğraf standını hizmete açtı. Esenler Kadir Topbaş Kültür Sanat Merkezi’ndeki stantta 54 karma eser yer alıyor. Küratörlüğünü Mehmet Tarakçı’nın üstlendiği stantta Osmanlı padişahlarının, Anadolu komutanlarının yağlıboya tabloları, çeşitli bitki ve hayvan manzaraları ile Esma-ül Hüsna’nın çizgi resimleri, ayet ve hadisler sanatseverlerle buluşacak.

Sergi açılışına Esenler Belediye Başkan Yardımcısı Hasan Taşçı, Hattat Ali Hüsrevoğlu, Şaban Keskin ile çok sayıda sanatsever katıldı.

Serginin açılışı öncesinde bir konuşma yapan Hattat Ali Hüsrevoğlu, “Cenâb-ı Hakk’ın ezelden bugüne Müslüman Türklere güzel bir hediyesidir. Peygamberimizden sonra, yani Peygamberimizden sonra gelen birçok Müslüman devlet gibi istisnasız , hattatlarının hepsi Müslüman Türk’tü. Bu tesadüf değil. Dolayısıyla İstanbul bu sanatın başkentidir. Dünyanın başkentidir. Bir şey söyleniyor. Kur’an-ı Kerim Hicaz’da indirildi, Mısır’da okundu. , İstanbul’da yazılmıştır. Bu eksik söyleniyor. Hem İstanbul’da okundu hem de yazıldı. Dolayısıyla bugün dünyanın en büyük ve en ünlü hasadı “İstanbul’dan çıkmaya devam ediyor. Elhamdulillah. Bu devam edecek. Şu anda birçok güzellikle karşı karşıyasınız” dedi.

karsiyaka-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu