Haber

Aliyev: Türk ordusu yalnız değil

Azerbaycan’ın başkenti Bakü’deki ADA Üniversitesi’nde düzenlenen ‘Orta Koridor Boyunca: jeopolitik, güvenlik ve ekonomi’ başlıklı uluslararası konferansta soruları yanıtlayan Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, “Azerbaycan’a yahut Türkiye’ye karşı sinsi planları olanlar Türk ordusu yalnız değil, orada aynı zamanda bizim ordumuzun da olduğunu bilmesi lazım. Ordumuz yalnız değil, orada Türk ordusu da var” ifadelerini kullandı.

Azerbaycan ile Türkiye arasındaki işbirliği konusunda gelen soru üzerine Cumhurbaşkanı Aliyev “Azerbaycan-Türkiye ilişkilerinden bahsetmeye başlarsam, birkaç gün daha burada olmamız gerekir. Biz kardeşiz, arkadaşız ve müttefikiz. Geçtiğimiz yıl Şuşa’da daha evvel elde edilen sonuçları resmileştirdik. Müttefiklik beyannamesini imzalayarak resmen müttefik olduk. Bunun gerçekliğin resmileştirilmesi olduğunu bir defa daha belirtiyorum” dedi.

Azerbaycan ve Türkiye’nin uzun yıllar boyunca müttefik olarak adımlar attığını vurgulayan Aliyev “İşbirliğimizin her alanda güçleneceğinden katiyen eminim ve bu bölgesel istikrarın kıymetli bir kriteridir. Zira Türkiye ile Azerbaycan ortasındaki iş birliği ve ortak faaliyetleri bölgede istikrarı güçlendirmeye yöneliktir. Bu kriter herkes tarafından dikkate alınmalıdır. Zira iki ülke olarak potansiyelimizi birleştiriyoruz ve birlikte farklı olduğumuzdan daha güçlüyüz. Türkiye’nin de Azerbaycan’ın da potansiyeli artıyor. Yalnızca ekonomik ve sanayi değil, tıpkı vakitte askeri gücü de artıyor” ifadelerini kullandı.’BİZİ KORKUTMAK İSTEYENLER BU PLANLARINI UNUTMALARI GEREKİR’Cumhurbaşkanı Aliyev “Türkiye ile yıl içinde periyodik olarak 10’dan fazla ortak askeri tatbikat gerçekleştirildi. Tatbikatlar hem Türkiye’de hem de Azerbaycan’da yapıldı. Bu, bölgesel istikrar ve güvenliğimizin önemli bir ölçüsüdür. Azerbaycan’a yahut Türkiye’ye karşı sinsi planları olanlar Türk ordusu yalnız değil, orada tıpkı vakitte bizim ordumuzun da olduğunu bilmesi lazım. Ordumuz yalnız değil, orada Türk ordusu da var. Hudutlarımızda provokasyonlar planlayanlar, bizi korkutmak isteyenler bu planlarını unutmaları gerekir” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu