Teknoloji

Apple’dan “tüm vücut takibi” için yeni bir patent

AirPod’larkonumlanmış kafa takip özelliği Bu size çekici geliyorsa, Apple’ın bundan çok daha fazlasını yapmak için çalıştığını bilmek sizi heyecanlandırmaya yeter. Ortaya çıkan yeni bilgilere göre Apple, geçtiğimiz günlerde 2 farklı patent yayınlanan. iPhone üreticisi, mevcut cihazlarını kullanarak tam vücut takibini nasıl gerçekleştireceğini bu patentlerde açıklıyor.

2021’de alınan patentlerden biri başa takılan bir cihazdan atalet sensör verilerini yakalama ve vücut duruşundaki değişiklikleri izlemek için kullanmaktan bahsetmek. Örneğin, bir sandalyede oturan bir kişi ayağa kalktığında (veya tam tersi) tüm aşamaları algılamak. Patent ayrıca, kullanıcının vücudunun geri kalanına göre baş hareketini takip etmekten bahsediyor.

2022 yılında başvurusu yapılan diğer patent ise aynı anda fişe takılan Apple Watch ve AirPods gibi farklı giyilebilir cihazlardan veri almak. tüm vücut takibi Geliştiriliyor. Bu cihazlar, “dağıtılmış bir algılama sistemi oluşturmak” için kullanıcının vücudunun veya giysisinin farklı bölgelerine yerleştirilen atalet sensörleri, altimetreler ve kameralar gibi kompakt sensör modülleri ile birlikte kullanılabilir.

Toplanan atalet sensör bilgileri ve bakış açısı görüntü verileri ” tüm vücut 2D iskelet modelini yeniden oluşturun” Ve ” Derinlik verilerine dayalı olarak kullanıcının tüm vücudunun 3D ağ modeliBu özellikler bir makine öğrenimi modeliyle birleştirilerek vücut hareketleri tahmin edilebilir.

Yani Apple, gelecekte nerede olduğumuzu ve ne yaptığımızı değil, vücudumuzda neler olup bittiğini ve o anda ne hissettiğimizi bilgi işlem merkezlerinde bile görmek ve analiz etmek istiyor gibi görünüyor. Peki bu gelişmeler sizce de korkutucu olduğu kadar heyecan verici de değil mi?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu