Haber

BM Genel Sekreteri Guterres: İsrail saldırısı beni dehşete düşürdü

BM Genel Sekreteri Antonio Guterresİsrail’in Gazze Şeridi’nde bir ambulans konvoyunu vurduğu yönündeki haberlerin kendisini şok ettiğini söyledi.

Saldırıya ilişkin yaptığı açıklamada GuterresŞu ifadelere yer verdi:

Gazze’deki Şifa Hastanesi yakınındaki ambulans konvoyuna saldırı yapıldığına dair haberler beni dehşete düşürdü. Hastanenin dışındaki sokağa saçılmış cesetlerin görüntüleri yürekleri dağlıyor.

Genel Sekreter, Hamas’ın İsrail’e yönelik saldırılarını, cinayetlerini ve adam kaçırma olaylarını da hatırladığını söyledi. Gazze’de tutulan rehinelerin derhal serbest bırakılmasıdiye sordu.

GuterresAynı zamanda aralarında çocukların ve kadınların da bulunduğu siviller neredeyse bir aydır Gazze’de bulunuyor. ablukaaltında, yardım alamadılar, öldürüldülerAyrıca bombardıman nedeniyle evlerini terk etmek zorunda kaldıklarını belirterek, açıklamasında şu cümlenin altını çizdi:

Bu sona ermeli!

Gazze Şeridi’ndeki insani durumu vahim olarak nitelendiren Genel Sekreter, bölgeye yeterli gıda, su ve ilacın ulaştırılamadığını, hastanelere ve su arıtma tesislerine enerji sağlayan yakıtın tükendiğini kaydetti.

Birleşmiş Milletler Yakın Doğu’daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık AjansıKapasitesinin neredeyse 4 katı kadar insanı ağırlayabildiğini belirten Dr. Guterres , bu kişilerin İsrail tarafından bombalandığını vurguladı. Morgların çok kalabalık, dükkânların ise boş olduğunu vurgulayan Genel Sekreter, özellikle çocuklar arasında hastalıkların arttığına dikkat çekti.

GuterresSavaş kurallarına uyulması, acıların sona ermesi ve çatışmanın tüm bölgeye yayılmasının önlenmesi için nüfuz sahibi herkesin bunu yapması gerektiğinin altını çizdi.

kemah-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
soğanlık evden eve nakliyat
eşya depolama
Başa dön tuşu