Ekonomi

Bunge, güçlü yağlı tohum sonuçlarıyla ilk çeyrek kâr tahminini aştı

Tarımsal emtia ticareti piyasasında önemli bir oyuncu olan Bunge Ltd (NYSE:BG), Avrupa ve Asya’daki güçlü yağlı tohum işleme sonuçları sayesinde analist beklentilerini aşan bir ilk çeyrek kârı bildirdi. Bu performans, dönem boyunca yaşanan tahıl ticareti marjlarındaki düşüşün dengelenmesine yardımcı oldu.

Dünyanın en büyük yağlı tohum işleyicisi olarak bilinen şirket, 2024 yılı kazanç tahminini koruyarak hisse başına 9 dolar yıllık düzeltilmiş kar öngörüyor. Bu rakam, çoğu bölgede daralan işleme marjlarına atfedilen bir önceki yılki hisse başına 13,66 $’dan bir düşüş.

LSEG verilerine göre 31 Mart’ta sona eren çeyrekte Bunge, hisse başına 3,04 dolar düzeltilmiş kâr açıklayarak hisse başına 2,53 dolar olan analist tahminlerini aştı.

Yakın geçmişteki zirve noktalarından bir gerileme yaşamasına rağmen Bunge, Archer-Daniels-Midland ve Cargill gibi sektördeki muadilleriyle birlikte küresel çapta mahsullerin işlenmesi, ticareti ve nakliyesiyle uğraşmaya devam ediyor. Bu faaliyetler genellikle kuraklık veya çatışmalar gibi olayların neden olduğu kıtlık dönemlerinde artış gösteriyor.

Salı günü Kanada Rekabet Bürosu, Bunge’nin tahıl işleyicisi Viterra’yı satın alma teklifine ilişkin önemli endişelerini dile getirdi. Bu birleşme tamamlandığı takdirde Bunge’yi Cargill ve ADM gibi rakiplerine ölçek olarak daha yakın bir konuma getirecek, ancak aynı zamanda antitröst değerlendirmelere de yol açtı.

Büronun bağlayıcı olmayan bulguları, önerilen anlaşmayı incelemek için 2 Haziran’a kadar süresi olan Kanada Ulaştırma Bakanlığı’na iletildi. Bunge, satın alma işlemini tamamlamak için 24 yılının ortalarını hedefliyor.

İlk çeyrekte, Bunge’nin gelir ve hacim bakımından en büyüğü olan tarımsal ticaret segmenti daha düşük düzeltilmiş kazançlar bildirdi. Güçlü mahsul ihracat hacimleri olmasına rağmen, bunlar zayıf ticaret marjlarını telafi edemedi. Ayrıca, Asya ve Avrupa’daki olumlu sonuçlara rağmen Kuzey ve Güney Amerika’daki zayıf işleme sonuçları da segmenti etkiledi.

3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

Şirketin rafine ve özel yağlar segmenti, Kuzey Amerika ve Asya’daki düşük performans nedeniyle kârında düşüş yaşadı. Buna karşılık, öğütme biriminin kazançlarında önemli bir artış görüldü.

InvestingPro İçgörüleri

Bunge Ltd (NYSE:BG), Avrupa ve Asya’daki güçlü yağlı tohum işleme sonuçlarıyla desteklenen güçlü ilk çeyrek kârıyla beklentilerin üzerinde bir performans sergiledi. Yatırımcılar Bunge’nin performansının ve Viterra’nın satın alınması gibi stratejik hamlelerinin sonuçlarını değerlendirirken, InvestingPro’nun aşağıdaki görüşlerini özellikle aydınlatıcı bulabilirler.

InvestingPro verilerine göre Bunge’nin piyasa değeri şu anda 15,45 milyar USD seviyesinde ve bu da tarımsal emtia piyasasındaki faaliyetlerinin ölçeğini yansıtıyor. Şirketin F/K oranı 7,27 ile oldukça düşük ve 2023’ün 4. çeyreği itibariyle son on iki aya göre ayarlandığında 6,52 ile daha da uygun. Bu, hisse senedinin yakın vadeli kazanç büyümesine göre değerinin düşük olabileceğini göstermektedir ki bu da aynı dönem için 0,17 gibi düşük bir PEG oranıyla vurgulanmaktadır.

Bunge, 2023’ün 4. çeyreği itibariyle son on iki ayda %11,44’lük bir gelir düşüşüne rağmen, %8,15’lik brüt kâr marjını korumayı başararak operasyonel verimliliğinde bir miktar esneklik göstermiştir. Dahası, şirket temettü ödemelerini 24 yıl üst üste sürdürmeyi başardı, temettü verimi son veriler itibariyle %2,42 ve 2023’ün 4. çeyreği itibariyle son on iki ayda %6,0 temettü artışı gösterdi.

InvestingPro İpuçları arasında, Bunge’nin mevcut ve potansiyel yatırımcıları için iki tanesi özellikle dikkat çekicidir:

1. Şirket yönetimi aktif bir şekilde hisse geri alımı yapmaktadır, bu da şirketin kendi finansal sağlığına ve gelecekteki beklentilerine olan güvenine ilişkin olumlu bir sinyal olabilir.

2. Bunge, özellikle tarımsal emtialara yönelik küresel talep güçlü seyretmeye devam ettikçe, istikrar ve büyüme fırsatları sağlayabilecek Gıda Ürünleri sektöründe önemli bir oyuncu olarak kabul edilmektedir.

3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

Daha derinlemesine analiz arayanlar için InvestingPro, https://www.investing.com/pro/BG adresinden erişilebilecek Bunge hakkında ek ipuçları sunmaktadır. Yatırım stratejinizi bu bilgilerle geliştirmek için INVTROZEL1A kupon kodunu kullanarak InvestingPro aboneliğinde %20’ye varan indirimden yararlanabilirsiniz. Bunge için toplamda 17 InvestingPro İpucu mevcut olup, şirketin finansal sağlığı ve piyasa pozisyonu hakkında kapsamlı bir genel bakış sağlamaktadır.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu