Ekonomi

Cochlear Türkiye Genel Müdürü Erden: “İşitme kaybı çözümsüz değildir”

Cochlear Türkiye Genel Müdürü Gül Erden, işitme kaybının analizsiz olmadığını ancak doğuştan veya sonradan ileri derecede ve çok ileri derecede işitme kaybı olan kişilerin tekrar duymasının mümkün olduğunu belirtti.

Firmadan yapılan açıklamada görüşlerine yer verilen Erden, önlenebilir işitme kaybı nedeniyle zorluk yaşayan binlerce kişinin implante edilebilir işitme testleri ile hayatın seslerini yeniden kazanabileceğini belirtti.

İşitme sağlığı konusundaki farkındalığın düşük olmasının hastaların yenilikçi çözümlerden faydalanmasını engellediğine dikkat çeken Erden, şunları kaydetti:

“İşitme kayıplı nüfusa baktığımızda tedaviden fayda görebilecek bireylere ulaşabilirsek milyonlarca insanın sağlıklı bireyler olarak yaşamlarına devam etmesini sağlayabiliriz. Bu sayede birçok işitme engelliyi yeniden entegre edebiliriz. – Engelli bireyleri hem sosyal hem akademik olarak hem de verimlilik açısından topluma kazandırmak için hem hekimlerin hem de hastaların yeterli bilgiye sahip olması gerektiğine inanıyoruz.

Kısaca özetlemek gerekirse, konvansiyonel işitme cihazlarını kullanamayan veya konvansiyonel işitme cihazlarından yeterli faydayı sağlayamayan ileri veya çok ileri derecede işitme kaybı olan hastalar koklear implantlardan faydalanabilir. Kokleaya yerleştirilen bir elektrot sistemi olan koklear implant, işitmenin geri kazanılmasını sağlar. Dünya Sağlık Örgütü, bugün dünya çapında engelliliği tanımlayan işitme kaybından muzdarip yaklaşık 466 milyon insan olduğunu tahmin ediyor. Özellikle 65 yaş üstü her üç kişiden birinde işitme kaybı var. Ayrıca koklear implanttan 15 milyon kişi faydalanabilirken bu kişilerin sadece yüzde 5’i gerekli tedavi imkanlarına ulaşabiliyor.

“Devletin geri ödemesi kapsamında ücretsiz olarak tekrar dinlemek mümkün”

Türkiye’de istatistiklere bakıldığında her yıl yaklaşık 1,5 milyon doğum olduğunu belirten Cochlear Türkiye Genel Müdürü Erden, Türkiye’de her bin yeni doğan bebekten üçünün farklı oranlarda veya tamamen işitme kaybı yaşadığını ve yılda beklenen olay sayısını söyledi. 2.800 ile 4 bin arasındadır. Arada değiştiğini söyledi.

Erden, “Hem aileler hem de yetişkin hastalar işitme kaybını bir kader olarak kabul edip tedavi olma şansını göz ardı edebiliyor. Ancak işitme kaybı bir kader değil ve yeni nesil teknolojilerle çözümü var. ileri ve çok ileri işitme kaybının tedavisidir, Ülkemizde devlet geri ödemesi kapsamındadır ve yüzde 100 geri ödenir.” açıklama yaptı.

Gül Erden, 4 yaşına kadar olan çocuklara iki kulak, yetişkinlere ise tek kulak ücretinin devlet tarafından geri ödendiğini belirtti.

Sağlık çalışanları başta olmak üzere hastaların, hasta yakınlarının, sivil toplum kuruluşlarının ve karar vericilerin farkındalık düzeylerinin artırılmasının toplumsal bir kazanım olacağını vurgulayan Erden, “Cochlear Türkiye olarak Türkiye’de işitme sağlığı konusunda farkındalığın artması, tedavide standardizasyon, aday ve hasta seyahatinde belirlenen adımlar, klinisyen ve odyolog eğitimlerinde süreklilik, işitsel rehabilitasyon uygulamalarının Türkiye geneline yaygınlaştırılması ve eğitimlerle desteklenmesi için projelerde yer aldıklarını belirtti.

Erden, “En önemlisi yatırımlarımızda bu konulara odaklanıyoruz. Ayrıca ilgili tüm sektör paydaşlarıyla işitme sağlığı farkındalığı ve tedavide standardizasyon konusunda çalıştaylar düzenliyor, standart tedavi ve hizmet kılavuzlarının hazırlanmasını danışmanlıkla yürütüyoruz.” tahtalar.” sözlerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu