Ekonomi

Cummins ilk çeyrekte beklenenden düşük gelir bildirdi

Önde gelen kamyon motoru üreticilerinden Cummins Inc (NYSE:CMI), bugün Wall Street tahminlerinin altında kalan ilk çeyrek satışlarını açıkladı ve bunun başlıca nedenleri olarak Çin’deki talep düşüşünü ve durgun navlun sektörünü gösterdi. Indiana merkezli firma, pandeminin ardından navlun hareketlerinde yavaş bir canlanma ve Çin ve Avrupa gibi önemli pazarlardaki zayıf taleple birlikte yıla zorlu bir başlangıç yaptı.

Şirketin performansını değerlendiren CEO Jennifer Rumsey, “Yılın ikinci yarısında bazı kilit pazarlarımızda talebin yavaşlamasını bekliyoruz” dedi. Bu görünüm, piyasa koşullarına ilişkin devam eden endişeleri yansıtıyor.

Şirketin hisseleri sabah işlemlerinde %2 oranında düşerek yatırımcıların kazanç açıklamasına tepkisini yansıttı. Cummins ilk çeyrekte 8,40 milyar dolar gelir açıkladı ve bu rakam analistlerin 8,50 milyar dolar beklentisinin altında kaldı.

Gelirdeki düşüşe rağmen, şirketin 31 Mart’ta sona eren çeyrekteki net geliri önemli bir artış göstererek yaklaşık 2,0 milyar dolara veya seyreltilmiş hisse başına 14,03 dolara yükseldi. Bu rakam bir önceki yılın 790 milyon $ ya da seyreltilmiş hisse başına 5.55 $’lık gelirine kıyasla önemli bir artış anlamına geliyor. Net gelirdeki önemli artış, filtrasyon işi olan Atmus’un bölünmesinin tamamlanmasından elde edilen kazançlara bağlandı.

İleriye dönük olarak Cummins, 2024 yılının tamamı için %2 ila %5 arasında bir düşüş öngörerek gelir tahminini korumaya karar verdi. Bu tahminin, ayrılmadan önce Atmus’tan gelen mali katkıları zaten hesaba kattığını belirtmek önemlidir.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu