Haber

Dünya’nın yoğunluğunun yüzde 1’ine tekabül eden WASP-193b adlı ötegezegen keşfedildi

Belçika’daki Liège Üniversitesi’nden astronom Khalid Barkaoui liderliğindeki uluslararası bir ekip, gezegen evrimi çalışmasını duyurdu. Araştırmaya göre, Dünya’nın yoğunluğunun yüzde 1’ine tekabül eden WASP-193b isimli ötegezegen keşfedildi.

Jüpiter’den büyük, Dünya’dan hafif! İşte dış gezegen WASP-193b

1.232 ışıkyılı uzaklıkta keşfedilen WASP-193b, astronomi dünyası tarafından karahindiba balonu olarak adlandırılıyor. WASP-193b gibi gezegenlerin nadir olduğunu belirten analistler, gezegen evrimini açıklamak için bu tür keşiflerin değerli olduğunu vurguladılar.

WASP-193b, WASP-193 adlı Güneş benzeri bir yıldızın yörüngesinde dönen bir ötegezegen olarak tanımlanıyor. Bu yıldız, Güneş’in kütlesinin yaklaşık 1,1 katı ve yarıçapının 1,2 katı büyüklüğünde olup, sıcaklık ve yaş bakımından Güneş’e çok yakın olduğunu belirtmek gerekir. Bununla birlikte, WASP-193b, yıldızının yörüngesinde Güneş Sistemindeki gezegenlerden çok daha yakındır. Ötegezegenin her 6,25 günde bir yıldıza yaklaştığını unutmayın.

NASA açıkladı: Dünya ekonomisinin 10 katına mal olan bir asteroit!

Yıldızın ışığının ötegezegenin yörüngesinde dönerken nasıl değiştiğini incelemek, Barkaoui ve meslektaşlarının Dünya’nın yarıçapını ve kütlesini hesaplamasını sağladı. Ötegezegenin yarıçapı, Jüpiter’in yarıçapının yaklaşık 1,46 katıdır. Ancak kütlesi, kıyaslandığında inanılmaz derecede küçüktür: Jüpiter’inkinin yalnızca 0,139 katı.

Bulguları inceleyen araştırmacılar, ötegezegenin santimetreküp başına 0,059 gram yoğunluğa sahip olduğunu hesapladılar. Dünyanın yoğunluğunun santimetreküp başına 5,51 gram olduğunu varsayalım. Jüpiter’in yoğunluğu santimetre küp başına 1.33 gramdır.

Yıldızın 6 milyar yaşında olduğu düşünülüyor. WASP-193b’nin atmosferini şişiren iç ısı için bir mekanizma olsa da, ötegezegenin gözlemlenen özellikleri, karmaşık gezegen evrimi modelleri kullanılarak yeniden oluşturulamıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu