İsrail

Economist’ten İsrail analizi: Varlığının en kasvetli gidişatı…

Economist dergisi İsrail’in Gazze’de uyguladığı soykırımı ele alan bir analiz yayınladı.

İsrail son derece savunmasız gözüküyor, ABD onların daha iyi bir strateji bulmasına yardım etmeli” başlığı kullanılan haberde çölün ortasında İsrail bayrağının bir odun parçasına bağlı olduğu bir görsel yer aldı.

İlgili Makaleler

İSRAİL VARLIĞININ EN KASVETLİ GİDİŞATI

Yazıda ateşkes görüşmelerinin başarısızlıkla sonuçlanmasının muhtemel olduğu ve sonuçların İsrail içinde bir hesaplaşma getireceği ifade edildi:

 Ancak ateşkes görüşmelerinin başarısızlıkla sonuçlanması da aynı derecede muhtemel. Bu, İsrail’i 75 yıllık varlığının en kasvetli gidişatında, sonsuz işgal, aşırı sağ siyaset ve tecritle karşı karşıya bırakabilir. Bugün pek çok İsrailli bunu inkar ediyor ama eninde sonunda siyasi bir hesaplaşma gelecek. Bu sadece Filistinlilerin kaderini değil, aynı zamanda İsrail’in önümüzdeki 75 yılda gelişip gelişmeyeceğini de belirleyecek.

Dergi İsrail’in 7 Ekim’den bu yana düzenlediği saldırılara rağmen başarısız olduğunu yazdı:

“Bugün İsrail, Hamas kuvvetlerinin belki de yarısını yok etti. Ancak misyonu önemli açılardan başarısız oldu.”

“Kimse İsrail’in katliamlarına ortak olmak istemiyor. Tarihte soykırımı destekleyenler olarak anılmaktan korkuyorlar. “

ABD’nin özellikle de Joe Biden’ın İsrail Başbakanı Netanyahu’ya “kucak açtığını” hatırlatan dergi, İsrail’in bu süreçte müttefiklerini bir bir kaybettiğini ifade etti ve Netanyahu’nun hala Gazze’yi yeniden inşa etme gibi “kurmaca fantezilerinin” olduğunu yazdı.

“GAZZE SADECE BAŞLANGIÇ”

Geçmiş yıllarda İsrail’in içinde bulunduğu savaşlar sonrası sık sık siyasi çalkantılar yaşadığını hatırlatan The Economist, Netanyahu’nun hesap verme gününün geldiği zaman hakkında “Harika olacak” değerlendirmesinde bulundu. Gazze’deki savaşın İsrail propagandalarını yok ettiğini de yazan dergi Filistin kanadının diplomasi kanallarına daha açık olduğunu bildirdi.

Analizin son kısmında Gazze’deki savaşın İsrail’in geleceğini ve siyasi yapısını tamamen değiştireceğini belirten ABD’li dergi haberin son cümlesinde “İsrail’i yeni savaşlar bekliyor, Gazze’deki sadece bir başlangıçtı” ifadesini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu