Haber

Ekrem İmamoğlu: Öyle engellemeler yaşıyoruz ki insan utanç duyuyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), 5 ilçeden geçecek 10 istasyonlu, 18,5 kilometre uzunluğundaki Mahmutbey-Bahçeşehir-Esenyurt metro çizgisinin tünellerini delecek 2 TBM makinesini şantiyeye indirerek hafriyat çalışmasını başlattı.

ANKA Haber Ajansı’nın haberine nazaran, İBB 2017 yılında ihalesi yapılan fakat finans yetersizliği nedeniyle imaline hiç başlanmayan Mahmutbey-Bahçeşehir-Esenyurt metro çizgisinin tünellerini delecek 2 TBM makinesini, Küçükçekmece Atakent Mahallesi’ndeki Tema Park İstasyonu’ndaki şantiyeye bugün indirdi.

5 ilçeden geçecek sınırın birinci etap kazılarını yapacak TBM makinelerinin şantiyeye indirilişi için düzenlenen merasime, İBB Lideri Ekrem İmamoğlu, İBB Genel Sekreter Yardımcısı Pelin Alpkökin, Küçükçekmece Belediye Lideri Kemal Çebi ve Esenyurt Belediye Lideri Kemal Deniz Bozkurt da katıldı.

Törende konuşma yapan Ekrem İmamoğlu, projenin başlaması için 2020’de dış borçlanma yoluyla 220 milyon Euro finansman sağladıklarını belirtti.

Metro konusunu “milli mesele” olarak gördüklerini ifade eden İmamoğlu, “Öyle engellemeler, öyle sıkıntılar yaşıyoruz ki bazen insan utanç duyuyor. Bu mesele, İstanbul’un en temel sorunu. Her kurum, ‘Ben ne yapabilirim’ diye düşünmeli. Kanuni Sultan Süleyman Hastanesi’ndeki bir durak yeri meselesi için arkadaşlarımın kaç ay uğraştıklarını biliyorum. Zaten kaynak arıyoruz bir metro durağı için. İşte ‘Yok durak yeri veririz, vermeyiz; veririz ancak işte şu kadar hastane yapın bize’. Güya bize, gökten para yağıyor. Biz halbuki uzun vadeli borçlanabilmenin eforu içerisindeyiz” dedi.

Yıl sonunda Dudullu-Bostancı metro hattının açılacağını dile getiren İmamoğlu, “Çok kıymetli bir sınır. O da aslında Anadolu Yakası’nın kuzey-güney ekseninde vatandaşları Dudullu-Ataşehir-Kozyatağı-Bostancı ile denize ulaştırıyor. Münasebetiyle denize ulaştığında, deniz ulaşımını oradan yaymaya başlayacağız” formunda konuştu.

Ekrem İmamoğlu’nun konuşmasından başlıklar şöyle:

3,5 MİLYON KİŞİNİN YAŞADIĞI BÖLGEDE, RAYLI SİSTEM OLMAZSA ZULÜM ÇEKTİRİRSİNİZ: Bölge için metro planlama tarihinin 2004 yılına kadar giden bir geçmişi var. Esenyurt, Beylikdüzü, Avcılar, Büyükçekmece, Küçükçekmece ve Başakşehir’in bir kısmını içine alan alanda yaklaşık 3,5 milyon kişi yaşıyor. Böylesi bir alan raylı taşıma olmadan kentle bağını kurarsa oradaki insanlara büyük zulüm çektirirsiniz. O bakımdan gelir gelmez bu işleri ele aldık. Mahmutbey-Esenyurt çizgisi, çok değerli bir sınır. Vazifesi aldığımızda ne acı ki bu sınırın ne şantiyesi vardı ne de projesi tamdı. Bu türlü devraldık. Yüklenici firmamız burada. Bizler buradayız. Neyi aldıysak onu anlatıyoruz. Tümden bu projeyi, tabiri caizse tekrar tahlil etti arkadaşlarım ve toparladı, uygulanabilir hâle getirdi. Bu, önemli bir vakit aldı. Sonra firmamızla oturduk, “Ne yaşadınız” dedik.

220 MİLYON EURO’LUK KAYNAK SAĞLADIK: 2017 yılında, yani seçimden yaklaşık 2 yıl önce ihalesi yapıldı buranın. Biz, buraya 2020 yılı sonunda 220 milyon Euro’luk bir kaynak sağladık ve başlangıç yaptık. Projeyi üç etapta ele aldı arkadaşlarım. Evvel, projenin uygulanabilirliğini kaybeden dizaynlarını sıfırdan yaparak başladık. İkinci etapta, Atatürk Mahallesi-Toplu Konut Tema Park ve Yasal Sultan Süleyman Hastane istasyonlarından oluşan 7 kilometrelik, 4 istasyonluk M7 sınırının da devamı niteliğindeki bölümün imalatına başladık. Natürel bir de bunun ikinci kısmı var. Tahtakale-Bahçeşehir-Esenkent-Ardıçlı ve Esenyurt istasyonları. Yaptığımız çalışmada ikinci çizgi çok kıymetli, temel batıya geçişi sağlayacak ikinci kısmı çok kıymetli. Bununla ilgili de muhtaçlık duyulan ek finansman için Mayıs 2022’de Hazine ve Maliye Bakanlığı’na borçlanma talebimizi ilettik.

BİR DURAK YERİ İÇİN ARKADAŞLARIMIZ KAÇ AY UĞRAŞTI: Avrupa ülkelerinin 3-3,5 milyon nüfuslu birtakım kentlerinde, İstanbul’da bulunan raylı sistemden uzun metro sınırları var. O denli engellemeler, o denli düşünceler yaşıyoruz ki bazen insan utanç duyuyor. Bu soruna, Ekrem İmamoğlu sorunu ya da Ekrem İmamoğlu’nun devrinin problemi ya da öncesinin, sonrasının eklentisi üzere bakmayacağız. Bu sıkıntı, İstanbul’un en temel sorunu. O bakımdan her kurum, “Ben ne yapabilirim, en hızlı bunu nasıl halledebilirim” diye düşünmeli. Söylemekte problem görmüyorum. Yasal Sultan Süleyman Hastanesi’ndeki bir durak yeri sıkıntısı için arkadaşlarımın kaç ay uğraştıklarını biliyorum. Aslında biz kaynak arıyoruz bir metro durağı için. İşte “Yok durak yeri veririz, vermeyiz; veririz ama işte şu kadar hastane yapın bize”. Güya bize, gökten para yağıyor, metro sınırını da gümbür gümbür yapacağız. Biz halbuki uzun vadeli borçlanabilmenin uğraşı içerisindeyiz. Metro üzere maliyetli işleri vadeli borçlanıp tasarlamadan yapmanın imkansız olduğunu hepimiz biliyoruz.

18 YIL EVVEL ‘BAŞLIYORUZ’ DENİLEN İŞİN 22-23 YILDA BİTİRİLMESİ TALİHSİZLİK: Baktığınızda, bugüne dönük konuştuğumda, yaklaşık 18 yıl evvel “Başladık, başlıyoruz” denilen bir işin 22-23 yıl sonra bitirilmesi, İstanbul için büyük talihsizliktir. Büyük bir kayıptır. Bu türlü olmamalı ve biz bugün, günde 9 milyona yakın insanı toplu taşımada taşıyoruz. Yani Londra’nın nüfusu kadar insan taşıyoruz günde fakat Londra’nın, İstanbul’un 3 katı metrosu var. 650 kilometrelere yaklaşan, 2030 amacımızdan bahsetti Pelin Hanım. Çok kıymetli. Bizim ivedilikle orayı yakalamamız lazım. Hemen, durmadan, tam gaz. Yani Cumhurbaşkanlığı imzasıymış, Maliye ve Hazine Bakanlığı’ymış, yok Ulaştırma Bakanlığı’nın proje onayıymış; metro önüne geldi mi “Ben ne yaparım” diye bakması lazım.

RAYLI SİSTEMLER ULUSAL SIKINTI: Raylı sistemler, ulusal bir sıkıntı. Az evvel gösterilen fotoğraf, çağdaş bir imgedir. HIZRAY’ın bağlanması, buradan Beylikdüzü-Esenyurt Meydanı’na erişen bu çizginin Saadetdere’ye erişmesi ve Beylikdüzü TÜYAP sınırıyla birleşmesinin; HIZRAY ile Beylikdüzü’nden, Esenyurt’tan geçip 13 tane metro çizgisini keserek Sabiha Gökçen’e 52 dakikada erişmesinin, bu kent ismine çok yararı var. Yani kentteki kentleşmenin, hayat kalitesinin, kuzeyi zorlayan bir kent değil de kendi içinde keyifli bir kent. Yani bu kenti biz 30-35 milyonluk kent yapamayız. Kanal İstanbul yahut onun üzere ucube işler. Yeni bir 2-3 milyon daha nüfus, onun altyapısı, onun metrosu, onun alabora edeceği düzenler, sistemler; hiç bunları konuşmuyoruz. O bakımdan attığımız her uygun adımın, İstanbul’un geleceğine yük değil yükü hafifleten adımlar olması kaidedir.

GÖREVE GELDİĞİMİZDEN BU YANA 29,9 KİLOMETRELİK METRO SINIRINI HİZMETE SUNDUK: Siyasi engellemeler ve ekonomik krize karşın metro imalinde çok önemli adımlar attık. Üretici fiyat endeksinin yıllık artışının yüzde 150’ye yakın olduğu bir ülkede maliyetlerle boğuşurken bir yandan iş yapmaya, bir yandan kredi imkanları sağlamaya, bir yandan döviz artışının getirdiği yüke karşın bu finansmanı dengeleyip borçlarını ödemeye ve tıpkı vakitte yeni projelerle ilgili de -başta HIZRAY olmak üzere- en gözü pek bir biçimde, bugüne kadar biriken o açığı kapatmak ismine gece-gündüz demeden çalışarak; milletin kasasının, milletin bütçesinin israfını engelleyip tasarrufu önceleyen ve bol bereketli olmasını sağlayan bir idare olmaya uğraş ediyoruz. Vazifeye geldiğimiz günden bu yana 29,9 kilometrelik metro çizgisini İstanbulluların hizmetine sunduk.

YIL SONUNDA DUDULLU-BOSTANCI SINIRI GELİYOR: Artık Dudullu-Bostancı sınırı geliyor; 14,5 kilometre. Bu yılın sonunda, aralık ayının sonunda onu açacağız. Çok pahalı bir sınır. O da aslında Anadolu Yakası’nın kuzey-güney ekseninde vatandaşları Dudullu-Ataşehir-Kozyatağı-Bostancı ile denize ulaştırıyor. Münasebetiyle denize ulaştığında, deniz ulaşımını oradan yaymaya başlayacağız. Tekrar Mecidiyeköy-Yıldız kısmını açarak Beşiktaş kısmını de Yıldız İstasyonu ile birlikte Mecidiyeköy sınırına bağlamanın keyfini bu yıl bitmeden yaşayacağız. Süratlice 3 yıl içerisinde, 46-47 kilometreleri konuşan bir belediye olacağız. Bundan gurur ve keyif duyuyoruz. Yeni temeller atmayı, yeni projeleri başlatmayı da metro üretimi açısından çok ancak çok önemsiyoruz. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu