Teknoloji

Elon Musk kaç kişiyi affetti? Twitter’a dönen en tartışmalı isimler kimler?

Twitter’ın sahibi Elon Musk’tan yasaklı hesaplar için “genel af” Sonrasında birçok yasaklı isim sosyal medya platformuna geri dönme fırsatı buldu. Bu hesapların sayısı “bin” olarak tercüme edilmiş olsa da şu ana kadar tam sayısını bilmiyorduk. Ama artık biliyoruz…

Almanya merkezli yazılımcı Travis Brown Şirket tarafından takip edilen ve halka açık bir Github listesinde yayınlanan yasaklı hesapların benzersiz Twitter kimlikleri ve ekran adları, geçmişte askıya alındıktan veya yasaklandıktan sonra Twitter’a geri dönen hesapların sayısı hakkında fikir veriyor. 27 Ekim’den beri Brown’ın listesinde yeniden etkinleştirildi 12.000’e yakın hesap var. 8 Kasım’dan bu yana her gün birkaç yüz hesap yeniden etkinleştirildi. Özellikle 21 Kasım’da yaklaşık 2.500 hesabın yeniden açılmasına izin verildi.

Ayrıca, bu sayı buzdağının sadece görünen kısmı olabilir. Son zamanlarda platform oyunu Musk’ın 10.000’den fazla takipçisi olan yaklaşık 62.000 hesabı eski haline getirmek için çalıştığını bildirdi.

NBC ilk olarak Cuma günü Brown’ın projesini ve yeniden açılmasına izin verilen çok sayıda aşırı sağcı hesabı açıklayan bir dizi bilgiyi bildirdi. Bazı hesaplar da QAnon komplosuyla bağlantılıydı.

Patrick Caseybir zamanlar beyaz etnostat Identity Europa’yı savunan büyük bir gruba liderlik etmesine ve kötü şöhretli “bizim yerimizi alamayacaksın” sloganını ortaya atmasına rağmen Twitter’a geri döndü.

Twitter’da ikinci bir şans verilen diğer isimler arasında, Yahudi Montana sakinlerine karşı bir bilgi toplama ve taciz kampanyası yürüttüğü için 2019’da 14 milyon dolarlık bir karardan kaçan bir neo-Nazi yer alıyor. Andrew Anglin da dahildir. Anglin, Cuma günü platforma geri döndü ve 2013 yasağından önce tüm gönderilerini sildi.

Bu alternatif sağ hesaplardan bazılarına yeniden hayat verilirken, bazı solcu aktivistler kendilerini sağcı kampanyaların hedefi bulduktan sonra askıya alındı.

Media Matters for America’dan Brown’ın bilgilerine de atıfta bulunan bir başka rapor, platformunu 30.000’den fazla takipçisine zıt Yahudi telaffuzlarını yaymak için kullanıyor. E.Michael Jonesgibi diğer anti-Semitik profillerin geri dönüşüne dikkat çekti.

Musk aksini iddia etse de veriler, Musk’ın görev süresinin bir aydan biraz daha uzun bir süre önce başlamasından bu yana platformda nefret söyleminin çok daha yaygın hale geldiğini gösteriyor, ancak bunun ne kadarı yeniden açılmasına izin verilen bu eski hesaplardan kaynaklanıyor ve ne kadarı bu eski hesaplardan kaynaklanıyor? ? Şimdi bunun büyük bir kısmının ırkçıların ve radikallerin kendilerini daha güçsüz hissetmelerinden kaynaklanıp kaynaklanmadığı kesin değil.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu