Ekonomi

Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu 7’nci toplantısını gerçekleştirdi

Haksız Fiyat Kıymetlendirme Heyetinin 2022 yılının 7’nci toplantısını gerçekleştirdi. Toplantıda temel gereksinimlerde yaşanan fiyat artışlarını tespit etmek maksadıyla yapılan kontrol sonuçları görüşüldü.

Kurul tıpkı vakitte fahiş fiyat artışı ve stokçuluk yaptığı bedellendirilen marketlere para cezası uygulamaya karar verdi.

Kurul tarafından yapılan açıklama şöyle;

Haksız Fiyat Kıymetlendirme Şurasının 2022 yılının 7’nci toplantısında, tüketicilerimizin temel gereksinimleri ortasında yer alan yumurta, süt, makarna, yoğurt üzere besin eserleri ile deterjan, sabun üzere paklık unsurları ve gibisi eserlerde yaşanan fiyat artışlarının tespiti emeliyle ulusal ve lokal seviyede faaliyet gösteren zincir marketler ile öbür işletmelere yönelik olarak Bakanlığımız tarafından yapılan kontrol sonuçları görüşülmüştür.

Bu kapsamda; fahiş fiyat artışı ve stokçuluk yaptığı bedellendirilen ortalarında ulusal marketlerin de bulunduğu 21 işletmeye toplam 9.403.237,50.- Türk Lirası idari para cezası uygulanmasına karar verilmiştir.

Kamunun yanı sıra tüketici ve özel kesim temsilcilerinin de yer aldığı Haksız Fiyat Kıymetlendirme Konseyi, tedarik zincirinde özgür piyasa şartlarının sağlıklı ve sistemli işlemesine katkı sağlamayı ve tüketicilerimizi muhafazayı amaçlamaktadır.

Bu doğrultuda, pandeminin başlangıcından itibaren süt eserlerinden tahıl eserlerine, bebek bezi ve mamasından paklık eserlerine, zerzevat ve meyveden ekmeğe, yangın ekipmanlarından KDV indirimlerinin uygulanıp uygulanmadığına, elektronik pazar yerlerinden araç stokçuluğuna varıncaya kadar binlerce işletme ve eser denetlenmiştir.

Bugüne kadar yapılan kontrollerde, fahiş fiyat artışı ve stokçuluk yaptığı tespit edilen işletmelere toplamda 56.602.168,50.- TL idari para cezası uygulanmıştır.

Fahiş fiyat artışı ve stokçuluk kontrollerine orta vermeden devam edilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu