Haber

Hindistan’ın Jammu ve Keşmir bölgesinde çıkan çatışmada 2 isyancı öldü

Hindistan’ın Jammu ve Keşmir bölgesinde çıkan çatışmada 2 isyancının öldüğü bildirildi.

Hindustan Times gazetesinin haberine göre Keşmir polisinden yapılan açıklamada, Kupwara ilçesine sızmaya çalışan isyancıları güvenlik güçlerinin engellediği belirtildi.

Açıklamada, güvenlik güçleriyle sızmaya çalışanlar arasında çıkan çatışmada 2 direnişçinin öldüğü paylaşıldı.

Güvenlik güçleri Kupwara’daki kontrol hattında isyancılara yönelik operasyon başlattı.

Keşmir sorunu

İngiltere’nin 1947 yılında sömürge olarak yönettiği Hindistan’dan çekilmesiyle o dönemde beylik olan Keşmir, bağımsızlığını yeni kazanan Hindistan veya Pakistan ile birleşme tercihiyle karşı karşıya kaldı.

Nüfusunun yüzde 90’ı Müslüman olan Keşmir halkı 1947’de Pakistan’a katılma taraftarı olsa da dönemin prensi Hindistan’la birleşme kararı aldı.

Karara Keşmir’deki Müslüman halk karşı çıktı. Taraflar ilk kez 1947’de Pakistan ve Hindistan’ın bölgeye asker göndermesiyle çatıştı. İki ülke arasında 1965 ve 1999 yıllarında da aynı nedenle savaş çıktı.

Savaşların ardından uygulanan geçici ateşkes sonucunda Jammu ve Keşmir’in yüzde 45’i Hindistan’ın, yüzde 35’i ise Pakistan’ın kontrolünde kaldı. Bölgenin doğusundaki yüzde 20’lik pay komşu Çin’e verildi.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK), 1948’den bu yana aldığı kararlarla Keşmir’in askerden arındırılmasını ve geleceğinin referandumla belirlenmesini öngörüyor.

Hindistan yönetimi referanduma karşı çıkarken Pakistan, BMGK kararlarının uygulanmasını istiyor.

Öte yandan Hindistan, 5 Ağustos 2019’da Jammu ve Keşmir’in özel statüsünü kaldırarak bölgeyi doğrudan merkezi hükümete bağlı iki “Birlik Bölgesi”ne: “Jammu Keşmir” ve “Ladakh” olarak ayırdı.

hacilarhaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu