Ekonomi

OPEC+ petrol üretimini ayarlamaya hazır

Petrol karteli Opec ve müttefikleri Pazar günü, Rusya’nın petrol ihracatına yönelik kapsamlı yeni Batı yaptırımlarının başlamasından bir gün önce, küresel petrol piyasalarını istikrara kavuşturmak için “acil” eylemde bulunmaya hazır olma sözü verdiler.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve bazı OPEC dışı üretici ülkelerden oluşan OPEC+ grubu, 5 Ekim’de aldığı “Kasım ayından itibaren üretimi günde 2 milyon varil azaltma kararı”na devam edecek. piyasalarda istikrarın korunması.

Suudi Arabistan liderliğindeki 13 üyeli OPEC ile Rusya liderliğindeki OPEC dışı 10 petrol üreticisi ülkenin enerji ve petrol bakanlarının piyasa koşullarını değerlendirmek ve uygulanacak üretim önlemini görüşmek üzere online olarak düzenlediği 34. Bakanlar Toplantısı Aralık sona erdi.

Günlük üretimi 2 milyon varil azaltma kararı

OPEC’ten yapılan açıklamada, 5 Ekim’de düzenlenen 33. OPEC ve OPEC dışı Bakanlar Toplantısı’nda alınan OPEC+ kümesinin kesinti kararının önemine işaret edilerek, “Söz konusu karar tamamen piyasa paralelinde alınmıştır. değerlendirmeler ve geçmişe bakıldığında, bu durum piyasa katılımcıları tarafından küresel petrol piyasalarını etkilemiş, bunun istikrara kavuşmak için gerekli ve doğru hareket tarzı olduğu kabul edilmiştir.

Açıklamada, katılımcı ülkelerin piyasadaki gelişmeleri görüşmek ve gerekirse petrol piyasalarının istikrar ve istikrarına destek olmak için acilen bir araya gelebilecekleri belirtildi.

Tarafların geçmişte alınan değerli kararlara olan bağlılıklarının yinelendiğine işaret edilerek, şimdiye kadar her ay düzenlenen Bakanlar Ortak İzleme Komitesi’nin (JMMC) bundan sonra iki ayda bir yapılacağı ancak Komite’nin dilerse ek toplantı yapabileceği veya piyasalardaki gelişmelere göre OPEC+ bakanlarının her an toplantı talebinde bulunabileceği kaydedildi.

OPEC+ 4 Haziran 2023’te toplanacak

Bir sonraki Bakanlar Toplantısı’nın 4 Haziran 2023’te yapılacağı bilgisini paylaşan açıklamada, 33’üncü OPEC’te onaylanan ve OPEC dışı uzatmadan yararlanarak tam uyum ve üretim fazlası mekanizmasına bağlı kalmanın kritik önemine işaret edildi. Bakanlar Toplantısı.

OPEC+ ülkeleri, 5 Ekim’de yaptıkları toplantıda, Kasım ayı itibarıyla günlük petrol üretimlerini 2 milyon varil azaltma kararı aldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu