Haber

Papa Francis, Akdeniz’deki göçmen felaketlerini kınadı

Katoliklerin ruhani lideri ve Vatikan Devleti Başkanı Papa Francis, bu yıl yaklaşık 2 bin göçmenin Akdeniz’de Avrupa’ya geçmeye çalışırken hayatını kaybettiğine dikkat çekerek, siyasileri bu duruma engel olmaya çağırdı.

Vatikan’ın resmi yayınlarından Vatican News’in haberine göre Papa, klasik Pazar namazını Vatikan’daki ünlü Aziz Petrus Meydanı’na bakan ofisinin penceresinden kıldı.

Papa, namazın ardından yaptığı konuşmada İtalya’da hafta içi günlerde meydana gelen göçmen teknesi faciasında 41 kişinin hayatını kaybettiğini hatırlatarak, bu kişiler için dua edilmesini istedi.

Papa, “Bu yılın başından bu yana yaklaşık 2 bin kadın, erkek ve çocuğun Avrupa’ya ulaşmaya çalışırken denizde öldüğünü acı ve utançla söylemek gerekiyor” dedi. ifadesini kullandı.

Akdeniz’deki göçmen felaketlerini “insanlığın kanayan yarası” olarak niteleyen Papa, tüm siyasileri bu yarayı kardeşlik ve dayanışma ruhuyla sarmaya ve daha fazla felaketi önlemeye davet etti.

Papa, duasında ABD’nin Hawaii eyaletindeki orman yangınlarında hayatını kaybedenleri de andı.

9 Ağustos’ta düzensiz göçmenleri taşıyan bir teknenin İtalya’nın Lampedusa adası açıklarında batarak 41 kişiyi öldürdüğü bildirildi.

Uluslararası Göç Örgütü’nün (IOM) verilerine göre, 2014’ten bu yana 14 binden fazla insan Libya ve Tunus’tan İtalya’ya geçmeye çalışırken denizde öldü veya kayboldu.

sehitkamil-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
soğanlık evden eve nakliyat
eşya depolama
Başa dön tuşu