Yaşam

Pera Müzesi’nin Yeni Sergileri: “Paula Rego” ve “Zamane İstanbulları”

Suna ve İnan Kıraç Vakfı Pera Müzesi, Aralık ayında iki yeni standa konut sahipliği yapmaya hazırlanıyor. Figüratif sanatı tekrar tanımlayan Portekizli sanatçı Paula Rego, Hikâyelerin Öyküsü sergisinde masumiyet ve tecrübesi bir ortada sunan, derin manalar ve anlatılar gizlediği fotoğraflarıyla izleyiciyi büyülü bir alana davet ediyor. İstanbul’da yaşayan 11 fotoğrafçının kentin yeni görsel anlatılarını bir ortaya getiren Zamane İstanbulları sergisiyse günümüz İstanbul’una dair yaratıcı bir okuma denemesi.

Güçlü ve ödünsüz: Paula Rego
Fevkalâde hayal gücüne sahip, bayanların temsil edilme biçiminde ihtilal yaratan ve doğrularından ödün vermeyen Portekizli sanatçı Paula Rego, yapıtlarının birçoklarında şahsî tabiatını, kök saldığı sosyopolitik bağlamı, baskı, otorite ve kurumsal şiddet üzere temaları öne çıkarıyor. Küratörlüğünü Alistair Hicks’in üstlendiği stantta, sanatkarın yağlıboya, pastel, karakalem ve akrilik fotoğrafları ile yerleştirmeleri yer alıyor. Paula Rego: Kıssaların Kıssası sergisi, Rego’nun hem ferdî hem de toplumsal çabayı odağına alan 1960’lı yıllara ilişkin erken periyot işlerini, 1990’larda ürettiği tek figürlerden oluşan, güçlü anlatımlara sahip büyük uzunluk fotoğraflarını ve 2000 yılından sonra ürettiği katmanlı sahnelerden oluşan çalışmalarını bir ortada sunuyor.

Megakent İstanbul’un bin bir yüzü
Zamane İstanbulları fotoğraf standı, İstanbul’da yaşayan ve birbirinden farklı üsluplarda üreten 11 fotoğraf sanatkarının yakın tarihli çalışmalarını bir ortaya getiriyor. Refik Akyüz ve Serdar Darendeliler’in küratörlüğünde gerçekleşen stant, değişik temalar altında izleyiciye megakentten çarpıcı kesitler sunuyor. Bu temalar ortasında kentin boşluk, yalnızlık, tekinsizlik ve eğretiliklerle bezeli topoğrafyası, toplumsal ve politik hareketlilikleri, son yıllarda düzgünce barizleşen göç sıkıntısı, toplumsal hiyerarşi skalasında ‘öteki’ olarak etiketlenmeden yaşayabilmek için İstanbul’a sığınan genç bireyler, yüzyılın son çeyreğinde sayıları katlanarak artan mega projelerden biri olan Kanal İstanbul da var. Silva Bingaz, Osman Bozkurt, Ci Demi, Kıvılcım Güngörün, Ekin Özbiçer, Emin Özmen, Ahmet Sel, Ali Taptık, Kerem Uzel, Fazilet Varol ve Cansu Yıldıran’ın işlerinden oluşan fotoğraf standı, sanatkarların kenti ferdî bir etkileşim alanı olarak yorumlama pratiklerini ve İstanbul sokaklarında karşımıza çıkan harikulâde, bir o kadar da olağan tuhaflıkları gündeme getiriyor.

Sergi kataloğu ise, sergiyi oluşturan işlerden ilhamla, birebir hususlar hakkında çalışan, araştıran, düşünen yahut kurmacalar yaratan Yaşar Adnan Adanalı, Fırat Genç, Şebnem İşigüzel, Melisa Kesmez, Biray Kolluoğlu, Gamze Toksoy ve Sibel Yardımcı’nın kaleme aldığı metinlerle zenginleşiyor.

Pera Müzesi’nin yeni stantları Paula Rego: Öykülerin HikâyesiveZamane İstanbulları, 22 Aralık 2022 – 30 Nisan 2023 tarihleri ortasında ziyaret edilebilir.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu