Haber

Son dakika… Bakan Murat Kurum açıkladı: Kısıtlayacağız!

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’dan başlıklar şöyle;

Devletimiz tüm imkanlarıyla Malatya, Gaziantep, Adıyaman, Hatay ve depremlerin hissedildiği 11 ilde. Konutlarımızı bir an önce inşa ederek vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğini sağlayacağız. Her enkazdan sonra enkazdan kurtardığımız kardeşlerimiz, vatandaşlarımız bir ekip oluyor. Bire bir motivasyonla çalışmalarımıza devam ediyoruz. 258. saatte Aleyna kızımıza ulaşmak hepimizi mutlu etti. Süreksiz konteynerler ve konut alanları tasarlama sürecini yürütüyoruz. Alanında uzman 7.328 uzmanımız ile 10 ildeki yapılar incelendi.

Malatya’da 48 bin 622 bağımsız bölümün yıkıldığı, ağır hasar gördüğü, yıkıldığı belirlendi. Bu kapsamda Malatya’da 10 bin 233 yapı bulunuyor. 194.885 bağımsız bölüm incelemesi sonucunda yapılmıştır.

TOKİ evlerimizin hepsi ayakta çok şükür. 1 milyon 180 bin konutumuz dimdik ayakta. 20 yılda Cumhurbaşkanımızın öncülüğünde 3,3 milyon konut yapıldı.

“ŞEHRİ EN DOĞRU EN GÜÇLÜ YERDE NASIL KURABİLİRİZ DANIŞMANIZ GEREKİYOR”

Cumhuriyet tarihimizin en büyük afet konutu seferberliğini 10 ilimizde eş zamanlı olarak gerçekleştiriyoruz. İlgili tüm bakanlıklarla çalışıyoruz. Kenti en doğru ve sağlam yerinde nasıl kurabiliriz, yeni yerleşim alanlarına istişare ederek ve gerekli zemin etütlerini yaparak karar veriyoruz. 11 ilde eş zamanlı sürecimizi yürütüyoruz.

Mikrobölgeleme raporu ile bir bölgenin sismisiteye uygun olup olmadığı üzerinde çalışıyoruz. Bu afet ile birlikte mevcut mikrobölgeleme çalışmaları, yeni zemin etütleri ve ayrıca jeofizikçilerimiz ile birlikte oluşan çatlaklar hesaplanarak seçilen bu alanlarda detaylı jeolojik etütler yapılarak tüm alanlarda bu çalışmalar yapılmaktadır.

Ayrıca depremin ağır hasar gördüğü il ve ilçe merkezlerinde detaylı çalışmalar yaparak gerekli kısıtlamaları ve kat yüksekliklerini dahil etmek için çalışmalar yürütüyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu