Haber

Tosya’da Tıbbi Aromatik Bitki Hasat Şenliği Yapıldı

Kastamonu’nun Tosya ilçesinde tıbbi aromatik bitkiler hasat şenliği düzenlendi.

İlçenin Gökyer mevkiinde özel bir firma tarafından kurulan tarımsal deneme alanında 1.500 adet şifalı nane, 1.600 adet mayıs papatyası, 3.40 adet sefa, 500 adet biberiye, 300 metrekare çörek otu, 25 metrekare ısırgan otu ve 500 metrekare Sarımsak şölenle hasat edildi.

Kastamonu Valisi Avni Çakır, örnek dikimlerin sembolik hasat törenini gösteri diyebileceği bir alanda gerçekleştirdiklerini söyledi.

Çakır, Kastamonu’nun tıbbi aromatik bitkiler üretimindeki potansiyelinin yaygınlaştırılması için ilgili kurum, kuruluş, sivil toplum kuruluşları ve iş insanlarıyla birlikte yoğun çaba sarf ettiklerini belirtti.

“Tosya’da bulunan Hamdard İlaç firmamızın bölgede fabrikası bulunmakta olup, gerek Tosya Organize Sanayi Bölgesi’nde (OSB) gerekse Tosya’nın mevcut tesislerinin bu tesisin üretimine ne kadar uygun olduğu konusunda yetkililerimizin çabaları, hem ülkemiz hem de ülkemiz için bölgemiz halkı ve çiftçilerimiz.Bugün birçok eserin dikildiği yeri ziyaret ettik.Arkadaşlarımız aslında her türlü eserin tıbbi ve aromatik olduğunu, üretime uygun alt yapısını,toprak yapısını gösterdiler. ticari potansiyel.” söz konusu.

haberhopa.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
soğanlık evden eve nakliyat
eşya depolama
Başa dön tuşu