Haber

Türk milletinin bağımsızlığının ifadesi…

KKTC (IGFA) –Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 40’ıncı yıl dönümü dolayısıyla Lefkoşa Atatürk Anıtı önünde düzenlenen törene katıldı.

Törende, önce anıta çelenkler sunuldu, ardından saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı eşliğinde bayraklar çekildi.

Törene, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Türkiye’den üst düzey yetkililer, bakanlar, milletvekilleri, askeri personel, konuk heyetler, muharip dernekler, parti liderleri, dernek, kurum, kuruluş temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Törende, anma özel kitabını, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı temsilen Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Metin Güray imzaladı.

Cumhurbaşkanı Tatar, özel defterine şunları kaydetti:

“Sevgili Atatürk,
Bir varmış bir yokmuş, Anadolu’da başlattığınız İstiklal Savaşı’nın, emperyalizme karşı kazandığı zaferin ardından bir milletin küllerinden yarattığınız Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 40’ıncı yılında. ve sömürgecilik ve sizin ilke ve inkılâplarınızdan alınan ilham ve güçle kurulan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti. Hala huzurunuzdayız.
En büyük eseriniz Türkiye Cumhuriyeti, Kıbrıs Türk Halkının en zor ve karanlık günlerinde mücadele yolunu aydınlatırken, mazlum ve mazlum milletlere ilham ve güç verdi. Anavatan Türkiye mücadelemizin her aşamasında yanımızda oldu, yardım ve desteğini esirgemedi. Bunları unutmayacağız ve unutturmayacağız.

Bugün 40’ıncı yılını kutladığımız Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Kıbrıs Türk halkının özgürlüğünün, bağımsızlığının ve egemenliğinin en büyük vaadi ve kanıtıdır. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin temelleri halkımızın büyük emekleri ve fedakarlıkları, aziz şehitlerimizin canları, gazilerimizin teri ve kanı, Anavatan Türkiye’nin büyük ve unutulmaz katkılarıdır. Haklı ve kutsal mücadelemiz devam ederken, bugün vatanımız dediğimiz bu topraklarda Anavatan Türkiye’nin ve kahraman Türk ordusunun himayesi altında hür ve egemen bir şekilde yaşarken, sizin ilke ve inkılâplarınız mücadele yolumuzu aydınlatmaya devam ediyor. Sonsuza kadar böyle olacak.

Bugün, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 40. yıl dönümünde, manevi huzurunuzda bir kez daha sizlere sesleniyoruz; Ne olursa olsun Anavatan Türkiye’nin garantörlüğündeki Türk askerinden asla vazgeçmeyeceğiz. Dünya üzerimize gelse de devletimizi, özgürlüğümüzü, egemenliğimizi ayaklar altına almayacağız. İyi uykular, ruhunuz huzur içinde olsun. Türk milleti size minnettardır.”

CUMHURBAŞKANI TATAR TEBRİKLERİ KABUL ETTİ

Cumhurbaşkanlığındaki tebrik törenine, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı temsilen Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, TBMM Başkanı Güçlü Töre, TBMM Temsilcisi Bekir Bozdağ, Başbakan Ünal Üstel, Yargıtay Lideri Narin Ferdi Şefik, Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçisi katıldı. Lefkoşa Metin Feyzioğlu. Törene, KTBK Komutanı Tümgeneral Sebahattin Kılınç, GKK Komutanı Tümgeneral Osman Aytaç, bakanlar, milletvekilleri, askeri yetkililer, ana muhalefet partisi CHP Genel Başkanı Özgür Özel, konuk heyetler, savaşçı dernekler, parti liderleri, dernek, kurum, kuruluş temsilcileri ve vatandaşlar katıldı. .

Tebriklerin ardından Cumhurbaşkanı Tatar, konuklara katılımlarından dolayı teşekkür ederek sohbet etti.

haber-cinar.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu