İş

Türkiye Sigorta’nın hedefi 2024’te sağlıklı ve dengeli büyümek

Türkiye Sigorta, 2023 yılını yüzde 136 büyüme ve 60 milyar TL prim üretimiyle kapattı; 2024 yılında da güçlü mali yapısını koruyarak enflasyonun üzerinde istikrarlı bir büyüme yakalamayı hedefliyor. 

Türkiye Sigorta Genel Müdürü Taha Çakmak, 2023 yılında sektör liderliğini sürdürdüklerini belirterek; “2024 yılını kendimiz için ‘verimlilik yılı’ olarak görüyoruz. 2024 yılında hem hayatta hem de hayat dışında liderliğimizi pekiştireceğiz. Ayrıca sigorta ve sağlık gibi bireysel ürün gruplarında da öncü olarak faaliyetimizi daha da geliştiriyor; Yangın, işyeri ve ticaret politikalarında öncü taraf belirleyici olmaya devam edeceğiz. Kârlılığı önemsiyoruz. Bu doğrultuda şirketimizin güçlü bilanço ve kârlılık yolculuğuna 2024 yılında da devam edeceğiz; Pazar payında istikrarlı ve sağlıklı büyüyeceğiz” dedi.

Türkiye Sigorta’nın 2023 değerlendirmesi ve 2024 hedeflerinin açıklanması, Türkiye Sigorta Genel Müdürü Taha Çakmak ; Hedeflerinin 2024 yılında sigorta, sağlık, yangın, işyeri ve ticari poliçelerde öncü ve lider konumlarını sürdürmek, ayrıca stratejik branşlarda büyümek olduğunu belirtti. Taha’yı çalmak , “2023 rakamları stratejimizin ne kadar doğru olduğunu gösterdi. 2023 yılında toplam prim üretimimizi bir önceki yıla göre artıracağız. yüzde 136arttırılarak; 60 milyar TLRekor bir üretime ulaştık.  “Bunu yaparken güçlü mali yapımızla sağlıklı ve dengeli büyümemizi sürdürmeyi hedefliyoruz” dedi.

Çakmak; “Ürün bazında büyümeye baktığımızda; Hemen hemen her şubede bazı şubelerde yüzde 100’ün üzerinde, hatta yüzde 200’ün üzerinde artışlar görüyoruz. Kaza sigortalarında yüzde 36; Yangın, doğal afet ve tarım sigortalarında yüzde 20’nin üzerindeki pazar payımızla ilk sıradayız. Prim üretiminde çeyrek bazlı karşılaştırmalara baktığımızda; Özellikle yılın 3. ve 4. çeyreğindeki yüksek artışlar mutlaka dikkatinizi çekecektir. “3. çeyrekte yüzde 194, 4. çeyrekte ise yüzde 130 büyüme gösterdik” dedi.

“Piyasa değerimiz bir yılda yüzde 133 arttı”

Sürdürülebilir karlılığa önem verdiklerinin altını çizen Taha Çakmak ; Tüm bu büyümelerin, artan rakamların ve pazar paylarının da şirketin borsa performansına değerli katkı sağladığını belirtti. Çakmak; “Piyasa değerimiz bir yılda 774 milyon dolardan 1,8 milyar dolara yükseldi ve sigorta sektörünün en değerli halka açık şirketi unvanımızı korumaya devam ettik. Dahası; “Güçlü bilanço yapılarımız ve sermaye yeterliliğimizle her iki şirketimizle de otoritenin izin verdiği sürelerde temettü dağıtan şirketlerden biri olduk” dedi.

 

“2024’ü ‘verimlilik yılı’ olarak görüyoruz”

2024 yılını şirketleri açısından ‘verimli bir yıl’ olarak gördüklerini ifade eden Prof. Çakmak, “2024 yılında hem hayatta hem de hayat dışında liderliğimizi pekiştireceğiz. Ayrıca sigorta ve sağlık gibi bireysel ürün gruplarında da öncü olarak etkinliğimizi daha da geliştiriyor; Yangın, işyeri ve ticari politikalarda sektörün trend belirleyicisi olmaya devam edeceğiz. Kârlılığı önemsiyoruz. Bu doğrultuda şirketimizin güçlü bilanço ve kârlılık yolculuğuna 2024 yılında da devam edeceğiz; Pazar payında dengeli ve sağlıklı bir şekilde büyüyeceğiz” dedi.

Gücünü adından alan Türkiye Sigorta olarak artan başarı ivmesine yenilerini eklediklerini belirten Dr. Taha Çakmak; “Müşterilerimizin ihtiyaçlarına uygun sigorta ürünleri sunarak, mevcut ürünlerimizin kapsam ve kapsamını genişleterek ülkemizde sigortanın gelişmesine ve sigorta penetrasyonunun artmasına katkıda bulunuyoruz. “Satış sonrası hizmeti ve müşteri deneyimini teknoloji kullanımıyla geliştirmeye ve hasar yönetimini daha etkin hale getirmek için teknoloji üzerinde çalışmaya devam ediyoruz” dedi.

“Deprem sonrası sosyal yardımlarımızın yanı sıra bölgede üretmeye devam ettik; durmadık!”

6 Şubat 2023’te meydana gelen ve 11 ili etkileyen deprem felaketinin ilk gününden bu yana bölgede olduklarını hatırlatan Prof. Çakmak, Sözlerine şöyle devam etti: “Deprem sonrasında muallak hasarlar dahil bölge halkına 6,5 ​​milyar TL tazminat ödeyeceğiz. Hayat sigortası tarafında 378,3 milyon  TL Biz odedik. Ama tabii; Görevimiz sadece zararları karşılamakla bitmiyor. Yapılacak çok iş, iyileştirilecek çok yara var. Bizim işimiz riskleri yönetmektir ve buna gerektiğinde zararların ödenmesi de dahildir. Bu bakış açısıyla bölgenin can damarı olduk; Çalışmalarımıza ara vermeden devam ettik. Depremin ardından bölgede; Sağlık, kasko ve trafik gibi özel sigortalardan, nakliye, yangın ve mühendislik sigortalarına kadar farklı ürünlerle teminat sunmaya devam ettik. Halkımızın yanında ve arkasında durduk. Depremden bu yana bölgede toplam 1 milyon 742 poliçe kestik. Bu toplam poliçe üretimimizin yüzde 13’ünü oluşturuyor. Şu anda; Türkiye Sigorta Dayanışma A.Ş.’de 90 Kırgız çadırında 350 depremzedeyi ağırlamaya devam ediyoruz. “Bundan sonra da depremin açtığı derin yaraları sarmak için elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz.”

“Spor birleştirir, birlik iyileştirir”

Basketbolumuzun gelişmesine ve daha geniş alanlara yayılmasına, ampute branşlarında farkındalığın artmasına katkı sağladıklarını sözlerine ekledi. Taha Çakmak ; ‘Spor birleştirir, birlik iyileştirir’ yaklaşımıyla Türkiye Basketbol Federasyonu iş birliğiyle kısa sürede deprem bölgesinde basketbol sahaları kurmaya hazırlandıklarını belirtti.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu