Haber

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu’ndan YHT açıklaması

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Delice-Çorum Yüksek Hızlı Tren Projesinin (YHT) 2024 yılında ihalesine çıkılacağını söyledi.

Uraloğlu, Çorum-İskilip Devlet Yolu açılış töreninde yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde Türkiye Yüzyılında istihdam ve katma değer yaratan projelere hızla devam ettiklerini söyledi.

Ülke kaynaklarını en iyi yatırım girişimleriyle değerlendirerek kaliteli ulaşım hizmeti sunmaya çalıştıklarını belirten Uraloğlu, Türkiye’de bölünmüş yol ağının 6 bin 101 kilometreden 29 bin 283 kilometreye, otoyol ağının ise 1714 kilometreden 29 bin 283 kilometreye çıktığını belirtti. 3 bin 722 kilometre.

Çorum’un Doğu-Batı ve Kuzey-Güney koridorlarında merkezi konumda olduğuna işaret eden Uraloğlu, “Delice-Çorum YHT projesinin ihalesini 2024 yılında yaparak çalışmalara başlamayı umuyoruz. kilometre uzunluğundaki Delice-Çorum Yüksek Standartlı Demiryolu’nu saatte 250 km hıza ulaştıracağız. Bir saat tasarım hızına sahip Ankara-Sivas Yüksek Hızlı Demiryolumuzla entegre olacağız. Çift sınırlı, elektrikli ve sinyalli sınır olacak. Sınırımızın devreye girmesiyle 240 kilometre olan Ankara-Kırıkkale-Çorum arası mesafe yaklaşık 3,5-4 saat olacak. 1,5 saat.” dedi.

Türk Asrına yakışan bir yatırımı Çorum’a kazandırdıklarının altını çizen Uraloğlu, Çorum-İskilip Devlet Otoyolu’nun 17,4 kilometresi bölünmüş yol, 36,6 kilometresi tek yol olmak üzere 51 kilometreden oluştuğunu belirtti.

Uraloğlu, “Yolumuz, İskilip-Tosya bağlantısıyla Çorum-Ankara Devlet Yolu’nu TETEK güzergahına, İskilip-Bayat bağlantısıyla da Kastamonu-Çankırı-Kırıkkale Devlet Yolu’na bağlamaktadır. Bu güzergah trafiğin yoğun olduğu zamanlarda kullanılıyor. Delice-Kırıkkale-Ankara istikametinde, “Orta ve Doğu Karadeniz’den Ankara’ya alternatif rota olarak kullanılması açısından çok değerli.” dedi.

Yolun medeniyetin izini süren önemli bir unsur olduğunun altını çizen Uraloğlu, şöyle konuştu:

“Onlar insanın hayal gücünü ve keşfetme arzusunu besleyen bir hikayenin taşıyıcılarıdır. Her kilometre geçmişin anılarını ve geleceğin umutlarını barındırır. Bu nedenle yolların izlediği rotalar, insanlığın yolculuğunda yazılmış bir destan gibidir. Bu destanı yazmaya devam eden medeniyet örnekleri olan yollarımız ulaşıma damgasını vuracak “Projelerimizle Türkiye yüzyıla daha çok parlayacak. Ülkemize ve Çorum’a hizmet etmeye devam edeceğiz.”

Konuşmaların ardından Uraloğlu, Vali Zülkif Dağlı, AK Parti Çorum Milletvekilleri Yusuf Ahlatcı ve Oğuzhan Kaya, MHP Çorum Milletvekili Vahit Kayrıcı ve Karayolları Genel Müdürü Ahmet Gülşen ile birlikte yolu açtı.

Kurdele kesiminin ardından Çorum-İskilip Devlet Karayolu’nda test sürüşü yapan Uraloğlu, ardından Vali Zülkif Dağlı’yı makamında ziyaret etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu