Haber

Yenişehir’de hayvan hareket kısıtlaması kaldırıldı

Gürhan ADANA – Yenişehir Memleketi / BURSA (IGFA) –Bahar şapı aşılama kampanyasında şap hastalığına duyarlı hayvanların (il içi ve dışı) hareketlerine getirilen kısıtlamalar kaldırıldı.

Kısıtlamaların kaldırılmasına ilişkin kurallar şu şekilde açıklandı:

“Geçen şubat ayında ülkemizde ilk kez görülen SAT-2 serotipi ve şap hastalığının yayılmasının durdurulması ve önlenmesi amacıyla yürütülen çalışmalarda değerli bir adım atıldı. Ulusal Hastalık Kontrol Merkezi tarafından alınan kararlar çerçevesinde, karantinası devam eden yerler hariç olmak üzere 28 Nisan tarihinde kurallar çerçevesinde ülke genelinde kaldırılmıştır. Sat-2 serotipini içeren aşılar ilçemizde hızla devam ediyor.

Şap hastalığı nedeniyle karantinanın devam ettiği yerler hariç, büyükbaş hayvan sevkiyatlarının yapıldığı orta illerde sevk edilecek sığırların Sat-2 serotipini içeren aşı ile aşılanmış olması ve 21 günlük sürenin geçmiş olması gerekmektedir. aşılama tarihinden itibaren İller arası küçükbaş hayvan nakillerinde, il içi büyükbaş ve küçükbaş hayvan nakillerinde ve 2 aylıktan küçük büyükbaş hayvan nakillerinde şap aşısı kuralı aranmamasına karar verildi.

Gelişme hakkında bilgi almak isteyenlerin Yenişehir Tarım ve Orman Müdürlüğü’ne başvurabileceği kaydedildi.

haberatabey.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
soğanlık evden eve nakliyat
eşya depolama
Başa dön tuşu