Ekonomi

Av sezonu açıldı fiyatlar 5 kat düştü

Ülke genelinde Marmara, Ege ve Karadeniz’de avlanma yasağının kaldırılmasıyla birlikte ilk balıklar tezgahlardaki yerini aldı. Yasağın kalkmasıyla fiyatlar da düştü.

Ülke genelinde nisan ayında başlayıp eylül ayına kadar süren avlanma yasağının 1 Eylül itibarıyla kaldırılmasının ardından tezgahlara gelen balıklar ucuzladı. Tekirdağ’ın Süleymanpaşa ilçesinde kurulan semt pazarında satılan balıklara ilgi büyük oldu. Balıkçı Ali Akkurt, serserilerin yetişkinliğe ulaşana kadar tutulmaması gerektiğine dikkat çekerek; “İstavritleri küçük olduğu için tezgahımıza getirmedik. Küçük balıklar yakalanmasa daha iyi olur. Sardalya ve uskumru var. Fiyatlar artık normal. Bir hafta önce sardalyanın kilosu 300 liraydı. Şimdi 100 lira. Uskumru balığı 500 liraydı, şimdi 100 lira. Fiyatlar böyle kalacak.” dedi.

Tezgahta alışveriş yapan Fahri Bey, “Sezonun açılmasından dolayı mutluyuz ama çeşitler artarsa ​​daha da güzel olur. Şu anda çeşitler fazla değil, sınırlı. Çeşit olursa daha iyi olur” dedi. Artış var, fiyatlar çok makul. Umarım ilerleyen günlerde çeşitler artar. İstavrit ve hamsinin boyutları çok küçük. Burası kıyıda.” “Güvenlik tarafından özel olarak denetlenmesi ve küçük balık yakalayanlara ağır yaptırımlar uygulanması gerekiyor. Bu yapılmazsa önümüzdeki yıllarda balık yiyemeyeceğiz” dedi. – TEKİRDAĞ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
soğanlık evden eve nakliyat
eşya depolama
Başa dön tuşu