Haber

Birleşik Kamu-İş’ten Ankara Protestosu: “AKP Hükümetinin 2023 Bütçesi Emekçi Halkı Açlık ve Yoksullukla Etkiliyor”

Birleşik Kamu İş Adamları Konfederasyonu üyeleri, Ankara Ulus Meydanı’nda TBMM Genel Kurulu’nda görüşülen 2023 bütçesini protesto etti. Birleşik Kamu İşletmeleri Konfederasyonu Ankara İl Başkanı Doğan Dağdelen, “AKP iktidarının 2023 bütçesi emekçilere açlık ve yoksulluk dayatıyor. Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu olarak haktan yana olmayan bir bütçeyi kabul etmiyoruz. Toplum olarak işçi, emekli ve kamu çalışanları olarak üç haneli rakamlarla maaşları sefalet oranlarında.Enflasyon düzeyini aşan enflasyonla mücadeleyi kabul etmiyoruz” dedi.

Birleşik Kamu İşletmeleri Konfederasyonu üyeleri, Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu’nda görüşülmeye başlanan 2023 bütçesini Ankara Ulus Meydanı’nda protesto etti. Ankara İl Başkanı Doğan Dağdelen, Birleşik Kamu İşletmeleri Konfederasyonu adına şu açıklamayı yaptı:

“ZENGİNLERİN PARASINI KORUMA ÇABASI, BÜTÇEDEN VATANDAŞLARA AYRILAN PAYI KORUMA ÇABASI ZOR BİR GÜNDÜR”

“AKP iktidarının kamu kurumlarını tasfiye etmesi, özelleştirmelerin tüm hizmet kollarına yayılması, kredili mevduat hesabı sistemi ve zenginlerin servetini koruma çabaları ile bütçeden vatandaşa ayrılan pay her geçen gün eriyor.

Bugün ağır vergi yükleri ve yüksek enflasyon oranları altında her geçen gün daha da yoksullaşan vatandaşlar, bütçe gelirlerinin yüzde 84’ünü vergileriyle karşılıyor. Bu vergilerin yüzde 65’i doğrudan gelirlerimizden kesilerek karşılanırken, yüzde 35’i dolaylı olarak hizmet ve tüketimden karşılanarak halka yayılıyor.

“ÜLKEMİZDE EKONOMİK KRİZ DERİNLİYOR, VATANDAŞIN HAYAT ŞARTLARI ZORLANIYOR”

Kur korumalı mevduat faiziyle parası olanların parasını korumaya çalışan AKP hükümeti, bu yükün yüzde 8’ini kur korumalı mevduat faizine aktardı. Ayrıca, kalkınma ve ilerlemenin en temel kalemi olan tarımsal üretime 54 milyar lira ayrılırken, bütçeden faiz giderlerine 565 milyar lira aktarılıyor.

2022 sonunda 180 milyar 852 milyon lira olması beklenen Merkezi Yönetim Bütçesinden ödenen faiz giderlerinin 2023 yılında 239 milyar 800 milyon lira olması bekleniyor. vatandaşın durumu ağırlaşıyor. Vatandaşlar; ekonomik krizi çarşıda, çarşıda, marketlerde ve alışverişin tüm noktalarında en ağır haliyle hissediyor. Ekonomik krizin her geçen gün ağırlaştığı koşullarda AKP iktidarı krizi seyretmekle yetiniyor. Ekonomik krizin sorumluluğunu stokçulara, piyasalara, muhalefete ve dış güçlere yüklüyor, yanlış politikalarının bedelini vatandaşlara ödetiyor.

“EBEDİ SİYASİ GÜCÜN ESAS LÜKS CENETİNİN BEDELİNİ BU ÜLKENİN FAKİR VATANDAŞLARI ÖDÜYOR”

2023 bütçesinde bakanlıkların lüks harcamaları için kaynak ayrılır ve aslan payı Saray’a verilir. 2023 bütçesinde emekli, çalışan, aile, çocuk ya da kamu çalışanı yok. AKP 2023 seçimlerinde devlet hazinesini kullanarak seçim harcamalarını artıracak. Seçim harcamalarının yükünü emekçilerin üzerinden atma çabalarını görmezden gelmiyoruz. Bütçe açıklarının halka tasarruf, vatandaşa vergi olarak yüklenmesini kabul etmiyoruz.

Bu ülkenin yoksul vatandaşları ve kamu çalışanları, siyasi gücün, savurganlığının ve sonsuz lüks arzusunun bedelini ödüyor. 2023 bütçesi, krizi fırsata çevirenlerin kârını artırmayı hedefliyor. Vatandaşlarımızın temel beslenme konularını mutfağında karşılamayarak açlık ve yoksullukla mücadelesine hız kazandırmak amaçlanıyor.

Personel, memur, emekli, esnaf ve toplumun her kesiminden geçimini sağlayanların ortak talebi 2023 bütçesinden yeterli payın alınması, tüm zamların geri çekilmesi ve maaşların insanca yaşanacak düzeye getirilmesidir. yaşanabilir. 2023 bütçesi yüksek enflasyon oranlarına çare olacak şekilde hazırlanmalı, toplumun her kesiminden STK’lar ile ortak hareket edilerek vatandaşın sorunlarına yönelik hazırlanmalıdır.

Toplumun çıkarlarını değil, iktidarın seçim yatırımlarını ve sınıfsal çıkarlarını gözetecek bu bütçe görüşmelerinde vatandaştan yana bir devletten eser yok.

“AKP İKTİDARININ 2023 BÜTÇESİ İŞÇİLERE AÇLIK VE YOKSULLUK DAVRANIYOR”

AKP iktidarının 2023 bütçesi emekçilere açlık ve yoksulluk dayatıyor. Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu olarak; Sosyal yanlısı olmayan bir bütçeyi kabul etmiyoruz. İşçiler, emekliler ve kamu çalışanları olarak içler acısı ücretler ve üç haneli enflasyonla uğraşmayı kabul etmiyoruz.

AKP iktidarının yıllardır zenginlere ve yandaşlarına ayırdığı bütçeleri kabul etmiyoruz. Öte yandan sermayenin çıkarları peşinde koştuğu hemşerilerimizi günden güne açlığa teslim edecek bir bütçeyi de kabul etmiyoruz. Kamu çalışanlarının sorunlarını yok sayan, elektrik, doğalgaz, barınma, gıda gibi yaşam giderlerindeki olağanüstü fiyat artışlarını analiz etmeyen bir bütçeyi kabul etmiyoruz.

“AKP İKTİDARININ YILLARDIR BİZE UYGULADIĞI BÜTÇELERİ KABUL ETMİYORUZ. YOKSA BOOSTER’DA BUNUN HESABI SORULACAKTIR”

Vatandaşı yol masraflarını nasıl karşılayacağını düşünürken, AKP iktidarının olağanüstü gösterişli hayatlarını finanse edeceği bir bütçeyi kabul etmiyoruz. Vatandaşın refahı için, prestijini ve ihtişamını koruyacak, vatandaşın yaşam hakkını koruyacak bir bütçe istiyoruz.

Gelir ve tüketimlerimizden kesilen vergilerle her geçen gün bizleri yoksullaştırırken, seçim giderleri uğruna devletin kaynaklarının yandaşlara aktarılmasını asla kabul etmiyoruz. Emeğin ve işçinin lehine bir bütçe istiyoruz. Üretimden, tarımdan, kalkınmadan yana bir bütçe istiyoruz. Devletin kaynaklarının devletin vatandaşlarının yararına kullanıldığı bir bütçe istiyoruz. AKP iktidarının yıllardır bize dayattığı bütçeleri kabul etmiyoruz. Aksi takdirde hesabı sandıkta sorulacaktır.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
soğanlık evden eve nakliyat
eşya depolama
Başa dön tuşu