Dünya

Dünya cam sektörünün temsilcileri Şişecam Cam Konferansı’nda bir araya geldi

Şişecam Cam Konferansı’nın bu yılki ana teması “Sürdürülebilir Bir Gelecek – İnovasyon için İş Birliği” oldu.

02 – 03 Kasım 2023 tarihlerinde küresel ölçekte “Cam Bilimi ve Teknolojisi” alanında çalışan üniversiteler, bilimsel kuruluşlar, cam üreticileri ve tedarikçilerinin bir araya geldiği konferansta, cama değer katan tüm alanlardaki yenilikçi çalışmalar, kesimdeki teknolojik gelişmeler ve sürdürülebilir çözümler paylaşıldı. .

Adil ve sürdürülebilir bir dünya için kapsamlı bir plana ihtiyacımız var

Şişecam Yönetim Kurulu Lideri ve İcra Kurulu Üyesi Prof., Ekim ayında düzenlenen Yılın Cam Katkı İnsanı ödül töreninde açıklamalarda bulunarak, cam kesmenin dünyanın temel sorunlarının çözümünde etkin rol oynayabileceğini belirtti. Dr. Ahmet Kırman konferansta sektöre dünyanın ortak meselelerinde iş birliği yapma davetini yineledi.

Prof. Dr. Kırman, “Gelir eşitsizliği cam sektörünün fark yaratabileceği temel sorunlardan biridir. Bir diğer sorun ise her ne kadar çok konuşulsa da sürdürülebilir bir dünya için ciddi adımların henüz atılmamış olmasıdır. Son olarak dünya nüfusunun yarısından fazlasını oluşturan kadınlar için eşit koşullar bulunmuyor. Adil ve sürdürülebilir bir dünya için kapsamlı bir plana ihtiyacımız var. Bu konuda cam sektörünün de üzerine düşeni yapması gerekiyor” dedi.

Enerji tüketimini azaltmak gündemimizin başında yer alıyor

Şişecam Genel Müdürü Görkem Elverici şunları söyledi: “Cam üretimi zor ve yavaş bir süreçtir. Bu nedenle üretim süreçlerinde enerji tüketiminin azaltılması gündemimizin ilk sıralarında yer alıyor. Bu anlamda cam üretimine yönelik yenilenebilir enerji projeleri yürütüyoruz. Bu alanı sürdürülebilirlik açısından bir fırsat olarak görüyor ve güneş enerjisi kullanımını teşvik etmek amacıyla güneş paneli buzlu cam ve güneş camı yatırımlarımızı artırıyoruz. Ayrıca devam eden yenilenebilir enerji çalışmalarımızla karbon emisyonlarımızı azaltıyor ve enerji tasarrufu sağlıyoruz. Fabrikalarımızda yenilenebilir enerji kullanımını 2030 yılına kadar 8 kat artırmayı hedefliyoruz. “Geri dönüştürülebilir enerji kaynaklarına yönelik çalışmalarımıza ve yatırımlarımıza devam ediyoruz” dedi.

Konferans, binalara entegre şeffaf fotovoltaik teknolojiler, cam endüstrisinin karbonlaşma yoluna yönelik fırsatlar, farklı güç girdilerinin olası analizleri ve karbon nötr cam üretimine yönelik yeni bir yaklaşım konularında üç değerli sunumla başladı. Cam eritme ve şekillendirme, cam yüzeyler ve kaplamalar, güç verimliliği ve karbondan arındırma stratejisi, ileri teknoloji malzemeler, dijitalleşme, cam biliminin temelleri ve iş tasarımı gibi önemli konuları kapsayan 10 paralel oturumla devam etti. Konferans kapsamında 51’i sözlü, 21’i poster olmak üzere toplam 72 çalışma sunuldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu