Teknoloji

Hava taşımacılığında ‘uzay çağı’ dönemi

İspanyol tasarımcı Oscar Vinals tarafından tasarlanan ‘Progress Eagle’, şimdiye kadar üretilmiş tüm uçaklardan daha büyük olmasıyla dikkat çekiyor. firmanın; 800 yolcu kapasiteli standart uçuşlar ve kabin yerine restoran; Spa, sinema, mağazalar ve kumarhane gibi olanaklara sahip 300 kişilik ‘tek uçuş’ modeli olarak iki varyantta piyasaya sürülmesi bekleniyor.

GEMİ SEYAHATI GİBİ UÇAK SEYAHATI

Uzay çağına ayak uyduracak olan uçağın, uydudan topladığı güneş enerjisi sayesinde neredeyse sürekli havada kalabilmesi amaçlanıyor. Ayrıca yolcuların dünyayı dolaşarak deniz yolculuğu benzeri deneyimler yaşamaları hedefleniyor.

Uçakta üç sınıf bilet tasarlanmıştır: ‘turist’, ‘iş’ ve ‘pilot’. Klasik uçaklarda olmayan ‘pilot’ sınıfı bilet alan yolcular, ‘panoramik seyir salonu’ndan yararlanabilecek. Bu bilete sahip olan yolcular, uçak içerisinde pencere alanından daha önce yaşanmamış bir manzara ile seyahat edebilecek.

ENERJİ VERİMLİLİĞİ VE SESSİZLİK

Uydudan toplanan güneş enerjisini kullanarak kendi kendine yetecek olan bu uçağın, geleneksel uçaklara göre daha verimli ve daha sessiz olması bekleniyor. 96 metre kanat açıklığına ve 80 metre uzunluğa sahip olması planlanan ‘Progress Eagle’, günümüzün tüm ticari uçaklarından daha büyük olacak.

Hava taşımacılığında yeni bir dönem başlatacak olan uçağın fırlatma tarihinin 2030 yılından önce olması beklenmiyor.

haber-cerkes.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
soğanlık evden eve nakliyat
eşya depolama
Başa dön tuşu