Ekonomi

Ticaret Bakanlığı’ndan ‘güvenli ürün’ bilgisi

Mart 2021’de yürürlüğe giren “Ürün Güvenliği ve Teknik Düzenlemeler Kanunu” kapsamında Türkiye’de piyasaya sürülen ürünlerin güvenliğine ilişkin temel kurallar uygulanmaktadır.

Kanun ile eserlerin piyasaya arzı, uygunluk değerlendirmesi, piyasa gözetimi ve kontrolü ile ilgili görgü ve esaslar belirlenirken, teknik düzenlemelere uygun ve aslına uygun olan eserlerin piyasaya arz edilmesi kural haline getirilmiştir. pazar.

Kanun ile dış ticarete ve iç piyasaya sunulan işlerin insan sağlığı, can ve mal güvenliği, hayvan-bitki yaşam ve sağlığı, çevre ve çevre açısından sağlanması gereken asgari güvenlik koşullarını sağlaması amaçlanmaktadır. tüketicinin korunması, teknik düzenlemelere uymak ve sadık kalmaktır.

Söz konusu Kanun ile yetkili kamu kuruluşunun gerektiğinde kanunun kapsadığı konularda şikayette bulunabileceği veya bilgi alabileceği bir ürün güvenliği yardım masası kurması ve bu birimin kapsamına giren hususları uygun bir şekilde duyurması öngörülmektedir. kapsamı ve iletişim bilgileri dahilindedir.

Kanundaki bu karar kapsamında Ticaret Bakanlığı da gümrük ve dış ticaret bölge müdürlükleri bünyesinde “Güvenli Ürün Danışmanlığı” adı altında masalar kurdu.

Bu ofislerde ilgili departmanlarda faaliyet gösteren firmalara teknik mevzuata uygunluk açısından Bakanlığın sorumluluğundaki iş kümelerine altlık sağlanması amaçlanmaktadır.

Böylece piyasaya sürülen işlerin güvenilir olması, tüketicilerin daha aktif korunması, iş güvenliği alanında farkındalığın artırılması, özellikle üretici ve ihracatçılar için yerli üretimin desteklenmesi ve ihracatının artırılması amaçlanmaktadır. pahalı eserler

ÇOCUK İŞLERİ DE DAHİL

Bu kapsamda deterjanlar, hava aroma vericiler, havuz suyunda kullanılan yardımcı kimyasallar, kağıt işleri, kırtasiye ürünleri, dokuma, oyuncak, diş fırçası, emzik ve biberon gibi çocuk kullanım ve bakım ürünleri, ayakkabı ve diğer tüketim ürünlerine yönelik faaliyetler, Bakanlığın sorumluluğundadır. Üretici, ihracatçı ve ithalatçılara temel teşkil etmesi öngörülmektedir.

Bakanlık, ülke genelindeki sanayi ve ticaret odaları için bir yazı yazarak, söz konusu ofislerin kurulması hakkında bilgi verdi. Yazıda, söz konusu işlerde faaliyet gösteren firmaların ofislerden teknik destek alabileceği belirtildi.

Öte yandan 1 Ocak 2023-30 Haziran 2023 tarihlerini kapsayan “Cumhurbaşkanlığı 180 Günlük Eylem Programı”nda “ilgili sektörlerin ürün güvenliği mevzuatına uygun faaliyet göstermesini desteklemek amacıyla Güvenli Ürün Danışmanlık Ofisleri oluşturulması” eylemi yer alıyor. dahil edildi. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
soğanlık evden eve nakliyat
eşya depolama
Başa dön tuşu