Haber

Malatya’da felaketin izleri siliniyor… Yükselen afet konutlarının son durumu böyle görüntülendi

Malatya’da felaketin izleri siliniyor… Yükselen afet konutlarının son durumu böyle görüntülendi

MALATYA – ‘Yüzyılın felaketi’ olarak nitelendirilen depremlerden en çok etkilenen şehirler arasında yer alan Malatya’da, geçen yıldan sonra 14 bin 636 afet konutunun inşaatı tamamlandı. Şubat ayında teslim edilmesi planlanan konutlarla depremzedeler yeni hayatlarına ilk adımlarını atacak. Büyük bir kısmı tamamlanan afet konutlarının son durumu drone ile görüntülendi.

7.6 ve 7.7 Kahramanmaraş merkezli. Bu büyüklükteki depremden etkilenen 11 ilin ortasında yer alan Malatya’da 6 bin 643 bina yıkıldı. 1.237 kişi hayatını kaybederken, 35.907 bina da ağır hasar gördü. 6 Şubat’ın yıl dönümü devriyesi yaklaşırken depremin yaraları sarılıyor. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile Toplu Konut Yönetimi Başkanlığı koordinasyonunda Malatya’da ihalesi yapılan 14 bin 636 afet konutunun inşaatı tamamlandı. 1.150 adedi 2+1 ve 13.742 adedi 3+1 olarak tasarlanan dairelerin şubat ayında depremzedelere teslim edilmesi planlanıyor. AK Parti Malatya Milletvekili İnanç Siraç Kara Öltoprak, Battalgazi ilçesinde devam eden hummalı çalışmaları incelerken konuya ilişkin açıklamalarda bulundu. Ayrıca büyük bir kısmı tamamlanan konutlar da drone ile havadan görüntülendi.

“TOKİ tarafından 14 bin 636 konut ihale edildi”

AK Parti Malatya Milletvekili İnanç Siraç Kara Ölmeztoprak, depremzedelerin Şubat ayından itibaren konutlara yerleşmeye başlayacağını belirterek, “6 Şubat’ın yıl dönümüne geliyoruz elbette, yaşananlardan ders alındı. Süreç uzadı” dedi. 21. yüzyılın getirdiği bireysellikten çok farklı bir toplumsal yardımlaşma ve dayanışmaya bizi götürdü.İmar.İnşaat ve yenileme çalışmalarımız ise devam ediyor.Çalışmamızın üzerinden 1 yıl geçti.Bu dönemde 14 bin 636 kişi TOKİ tarafından konutların ihalesi yapıldı. İhale edilen konutların tamamının imalatına başlandı. 14 bin 636 konut, 18 dükkan ve 1 caminin imalatı devam ediyor. Evlerimiz “1150 tanesi 2+1, 13.742 tanesi” olarak projelendirildi. 3+1″ dedi.

“88 bloktan oluşan binaların tamamının inşaatı tamamlanmış olup teslim aşamasındadır.”

İklim dostu ve depreme dayanıklı binaların inşa edildiğini belirten İnanç Siraç Kara Ölmeztoprak, “Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımız ve belediyelerimiz tarafından yürütülen bütünsel projelerle çalışmaların hızla ilerlediğine şahit oluyoruz. Ahenk oluştu. Battalgazi ilçemizde 1815’i olmak üzere 2 bin 496 konut yapılıyor.” Gelincik Tepe’de 1 cami ve 6 dükkan, Çamurlu mevkiinde ise 681 konut bulunuyor. 783 adet 2+1 ve 1.697 adet 3+1 konut bulunmaktadır. 88 bloktan oluşan binaların tamamının inşaatı tamamlanmış olup teslim aşamasındadır. Bloklarda 5 tip “Binalar var, binalarda kullanılan donanımların, balkonların ve oda genişliklerinin hepsinin bir ailenin huzur içinde yaşayabileceği standartlarda olduğunu görüyoruz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu