Haber

Bitlis-Baykan karayolu heyelan nedeniyle ulaşıma kapandı ancak kontrollü bir şekilde trafiğe açıldı.

Bitlis’te heyelan nedeniyle ulaşıma kapanan Bitlis-Baykan karayolu, ekiplerin çalışmalarının ardından denetimli olarak trafiğe açıldı.

Kentte son günlerde etkili olan yoğun yağış nedeniyle Bitlis-Baykan karayolunun 40’ıncı kilometresinde heyelan meydana geldi.

Toprak ve kaya parçalarının düşmesi sonucu ulaşıma kapanan Bitlis-Baykan karayolunda uzun araç kuyruğu oluştu.

Bitlis Vali Yardımcısı İzzet Cem Eser, İl Özel İdare Genel Sekreteri Adem Aydoğdu, DSİ İl Müdürü Niyazi Yayla ve AFAD İl Müdürü Erdal Tunçtan bölgeye gelerek incelemelerde bulunduktan sonra tepede tehlike oluşturan kaya bloklarının kırılmasına karar verildi. yolun.

Jandarma ve polis ekiplerinin önlem almasının ardından yola düşme tehlikesiyle karşı karşıya kalan kaya blokları bölgeye getirilen DSİ iş makinesiyle kırıldı.

Karayolu ekiplerinin yola düşen toprak ve kaya kısımlarını temizlemesinin ardından yaklaşık 8 saat ulaşıma kapatılan Bitlis-Baykan karayolu, gözetim altında araç geçişine açıldı.

AFAD İl Müdürü Erdal Tunçtan, gazetecilere, akşam saat 20.45 sıralarında Bitlis-Baykan karayolunda meydana gelen heyelan ve kaya düşmesi nedeniyle yolu kapatmak zorunda kaldıklarını söyledi.

Ekiplerin yolu açtığını ancak yolun üst kısmında tehlike oluşturan büyük kayaların bulunduğunu belirten Tunçtan, “Valilikimizin talimatıyla yolu tekrar kapattık. Tehlikeli kayaları iş makinesiyle düşürdükten sonra, yolu trafiğe kapattık. Temizlik sonrası yolu tekrar açacağız. Bu nedenle vatandaşlarımızın biraz daha sabırlı olmalarını istiyoruz. Büyük kaya blokları tehlike oluşturuyor.” “Yoğun talep nedeniyle yolu kapatmak zorunda kaldık. Bu nedenle DSİ, İl Özel İdare ve Karayolları ekipleriyle yolu temizleyip geçişe açacağız.” dedi.

Özbekistan’ın başkenti Taşkent’ten gelerek İskenderun’a giden tır şoförü İlhan Çağlar, yaklaşık 3 saattir yolda beklediklerini belirterek, “Heyelan oldu. Ekipler gelip yolu açtı. ama yolun üst kısmındaki kayalarda çatlaklar olduğu için düşme tehlikesi var. Biz de bekliyoruz.” söz konusu.

Gaziantep’e giden tır şoförü Umut Kaya ise uzun süredir beklediklerini belirterek, “Heyelan nedeniyle yol kapandı. Ekipler yolu açtı ancak yolun üstündeki kayalarda çatlaklar oluştu. Bu yüzden bekliyoruz.” İfadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu