Ekonomi

Mizuho, Yapay Zekanın Uç Bilişim Alanına Genişlemesi Nedeniyle Yarı İletken Üreticileri İçin Fiyat Tahminlerini Artırdı

Mizuho analistleri Cuma günü yayınladıkları bir raporda Micron Technology (MU), Qualcomm (QCOM), Seagate Technology (STX) ve Western Digital (WDC) şirketlerinin hisse fiyatlarına ilişkin finansal tahminlerini artırdı. Yapay zeka için bir sonraki önemli gelişmenin, bireysel cihazlar gibi yerel ortamlarda gerçekleşeceğini öngörüyorlar.

Bu değişim, Orijinal Ekipman Üreticilerinin (OEM) cep telefonları ve kişisel bilgisayarlar gibi cihazlarda doğrudan yapay zeka işlemeyi geliştirmeye başlamasıyla ortaya çıkıyor. Mizuho, bu şirketler için olumlu “Al” tavsiyelerini teyit etti ve hisse fiyatı tahminlerini sırasıyla 240$, 155$, 90$ ve 110$’a yükseltti.

Analistler, Qualcomm’un Snapdragon X Elite ve Plus işlemcileri ile yapay zeka ile geliştirilmiş kişisel bilgisayar pazarındaki varlığını ilerlettiğini vurguladı.

Qualcomm’un bu yılın ikinci yarısında bu işlemcilerle donatılmış 20’den fazla yeni modeli piyasaya sürmesini bekliyorlar. Qualcomm ayrıca Samsung S24 Ultra’da yer alan Snapdragon 8 Gen 3 işlemcisiyle cep telefonu tekliflerini de geliştiriyor. Mizuho, Qualcomm’un VOX’ta ek ortaklıklar kurabileceğini öngörüyor.

Ayrıca, %40 ila %80 daha fazla dinamik rastgele erişimli bellek (DRAM) gerektiren kişisel bilgisayarlara ve %50 ila %100 daha fazla DRAM gerektiren cep telefonlarına olan talep Micron Technology için olumlu bir gelişme olarak görülüyor. Ayrıca, Western Digital ve Micron Technology’nin yapay zeka özellikli cihazlarda flaş depolamaya (NAND) yönelik artan talepten faydalanması muhtemeldir ve bu da daha iyi fiyatlandırmaya yol açabilir.

Seagate Technology’nin ise kişisel bilgisayarlarda daha fazla depolama kapasitesine duyulan ihtiyaçtan ve bulut altyapısına yönelik artan harcamalardan faydalanması bekleniyor. Mizuho ayrıca 2024’ten 2027’ye kadar 1 milyar yapay zeka özellikli akıllı telefon sevkiyatı olabileceğini öngörüyor. Ayrıca 2027 yılı sonuna kadar yapay zeka özellikli kişisel bilgisayarların kişisel bilgisayar pazarının %60’ını oluşturabileceği tahmin ediliyor.

Bu makale yapay zeka yardımıyla oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından gözden geçirilmiştir. Daha fazla ayrıntı için lütfen Hüküm ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu