Ekonomi

Roche’tan 7,1 milyar dolarlık dev satın alma

Roche’tan yapılan açıklamaya göre şirketin yönetim kurulu, ABD’li biyoteknoloji şirketleri Roivant Holdings ve Pfizer’in sahibi olduğu Telavant Holding’in 7,1 milyar dolara satın alınmasına ilişkin anlaşmayı onayladı. Ayrıca Roche, 150 milyon dolarlık ek ödeme yapacak.

Gerekli izinlerin alınmasının ardından anlaşmanın 2024 yılının ilk çeyreğinde tamamlanması bekleniyor. Satın alma anlaşmasına göre Roche, RVT-3101 adlı deneysel antikoru Amerika Birleşik Devletleri ve Japonya’da geliştirme, üretme ve ticarileştirme hakkını elde edecek.

İltihaplı bağırsak hastalığı, bağırsakların iç zarında meydana gelen iltihaplanma sonucu ortaya çıkan bir sağlık sorunu olarak bilinmektedir. Bağışıklık sisteminin zayıflaması, kötü beslenme, sigara, alkol, stres, genetik ve bazı ilaçların kullanımı iltihabi bağırsak hastalığının nedenleri arasındadır. Roche’a göre dünya çapında yaklaşık 8 milyon kişiye inflamatuar bağırsak hastalığı teşhisi konuldu. Bu arada Roche, RVT-3101’in başka birçok hastalığın tedavisinde de kullanılma potansiyeline sahip olduğunu bildirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu