Teknoloji

Uçaklar Neden Gökyüzünde Yavaş Görünür?

Aynı şekilde uçakla seyahat ederken uzaktaki nesneleri de kullanabilirsiniz. çok yavaş gidiyor gibi hissedebilirsin. Ortalama 8.500-10.500 metre irtifada ve 900-1020 km/s hızla giden yolcu uçakları size yavaş gelebilir.

Bu durumun nedeni tamamen sürece algımızın biçimiyle ilgili . Hatta literatürde adı bile var.

Yakındaki nesneleri “daha hızlı” hareket ediyormuş gibi algılarız.

Örneğin, arabada giderken yol kenarındaki ağaçlar (yakındaki nesne) Güneş veya Ay gibi uzak nesnelerYavaş hareket ediyormuş gibi görüyoruz.

Ancak bir yolcu uçağı bu görüntüde de görüldüğü gibi aslında çok hızlı hareket ediyor.

Bu durumun literatürdeki adı “hareket paralaksı”dır. görüş alanınız bunu bir çerçeve olarak düşün,Bu çerçeve boyunca sabit bir hızla hareket eden nesneler, birbirlerine daha yakın olduklarında, birbirlerinden daha uzak olduklarına göre daha hızlı hareket ediyormuş gibi algılanırlar.

Buna “hareket paralaksı” denir. Bu olgu hareketli nesneKendisine veya nesneye göre hareket eden gözlemci (arabada seyahat ederken uçağa bakan bizler) açısından geçerlidir.

Görüş alanımızın yüzdesi, nesnenin hareket ettiği mesafeyi farklı algılamamıza neden olur.

Efektin nedeni, görüş alanımızın yüzdesine göre nesnenin hareket ettiği aranın hareket etmesiyle ilgilidir. Örneğin yukarıdaki görselde 100 metre uzaklıktaki bir cisim makul bir yönde 20 metre hareket edebilir ve Görüş alanızamanın yalnızca %25’inde hareket eder.

Ancak sadece 40 metre ötedeki bir cisim üzerinde 20 metrelik bir yer değiştirme, nesne tamamen görüş alanı dışındadır.neden olur.

Kısacası hareket paralaksı sayesinde uzaktaki bir uçağı daha yavaş algılarız.

Böylece, bize yakın olan nesneleri uzaktaki nesnelerden daha hızlı hareket ediyormuş gibi algılarız. Bu aralığı belirlemek için görsel ipuçlarıtaban ve hareket paralaksı oluşur.

Kaynaklar: Science Direct, Science Focus, The Naked Scientist

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
soğanlık evden eve nakliyat
eşya depolama
Başa dön tuşu