Haber

Ürdün, Kuran’a Saldırıya İzin Veren İsveç Hükümetini Protesto Etti

Ürdün, İsveç hükümetinin başkent Stockholm’de Kuran-ı Kerim’e saldırmasına izin vermesini protesto etmek için İsveç’in Amman Maslahatgüzarını Dışişleri Bakanlığı’na çağırdı.

Ürdün Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, Kuran’a yönelik saldırı kınandı.

Açıklamada bunun, nefret kültürünün söylemi ve tüm Müslümanların duygularını kışkırtmak anlamına geldiği, hiçbir şekilde ifade özgürlüğü bağlamında haklı gösterilemeyeceği belirtildi.

Yapılan açıklamada, olayın ardından dün İsveç’in Amman Maslahatgüzarı’nın da Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldığı belirtilerek, İsveç hükümetini “Şiddeti körükleyen nefret ve ırkçılık kültürünün vücut bulmuş hali olan bu eylemlerin tekrarlanmaması ve İslamofobinin tezahür etmesini önlemek için gerekli tedbirleri almaya” davet edildi.

Bakanlık, İsveçli diplomata Stockholm’de Kur’an-ı Kerim’e yönelik saldırıya izin verdiği için İsveç hükümetine iletilmek üzere güçlü bir protesto mektubu verildiğini söyledi.

İsveç’te Kur’an-ı Kerim’e saldırı

İsveç’te yaşayan Irak asıllı Salwan Momika, dün Stockholm’deki Irak Büyükelçiliği önünde polis gözetiminde Kur’an-ı Kerim’i ve Irak bayrağını çiğnedi.

Bunun üzerine Bağdat yönetimi, İsveç’in Bağdat Büyükelçisi Jessica Svardstrom’dan ülkeyi terk etmesini istedi.

Türkiye Dışişleri Bakanlığı, Stockholm’deki Irak Büyükelçiliği önünde Kuran okunmasını amaçlayan saldırıyı en sert şekilde kınadı.

Irak asıllı Momika, Kurban Bayramı’nın ilk gününde Stockholm Mescidi önünde polis nezaretinde Kuran-ı Kerim yaktı.

Başta Türkiye olmak üzere İslam ülkelerinin yanı sıra başta Rusya olmak üzere bazı ülkeler de olaya tepki gösterdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
soğanlık evden eve nakliyat
eşya depolama
Başa dön tuşu